V januári 1945 nacistické ozbrojené zložky spolu so slovenskými kolaborantmi v Ostrom Grúni a Kľaku zavraždili 148 ľudí vrátane žien a detí. Obe obce následne vypálili. Pre túto tragédiu sú ľudia v Ostrom Grúni veľmi citliví na tému fašizmu, extrémizmu, vraždenia a xenofóbie. Takisto sú citliví aj na dosluhujúceho župana Mariana Kotlebu a jeho stranu. Preto je pre viacerých obrovským prekvapením, že mladá žena, ktorá niekoľko mesiacov pracuje na obecnom úrade, volila v župných voľbách Mariana Kotlebu. Nemilo prekvapená zostala tiež starostka obce Jana Angletová.
Čerstvá absolventka politológie Ľudmila (25) sa tým, že volila v sobotu Kotlebu, netají. Nepovažuje ho za fašistu či neonacistu, ale národovca. „Nie som rasistka. Volila som ho preto, že za tie štyri roky, čo bol na VÚC, ho očierňovali. Kotleba je človek ako každý iný. Nielen hrabať, hrabať a nepomôcť ľuďom,“ tvrdí mladá žena, ktorá na obecnom úrade fašistami vypálenej obce pracovala na polovičný úväzok zhruba 9 mesiacov. Ale už končí, lebo má nové zamestnanie. „Ukázal ľuďom, že je nejaká cesta, nielen sedieť na zadku a dostávať peniaze, ale aj niečo pre to spraviť. Volila som ho aj v parlamentných voľbách,“ vysvetľuje Ľudmila, ktorá do práce dochádza zo Žarnovice.
Hneď vedľa obecného úradu je pamätná izba, ktorá pripomína tragickú históriu obce. Ľudmila má od miestnosti kľúče a hovorí, že v prípade potreby pre návštevníkov pamätnú izbu otvorí, ale nesprevádza ich po nej. „To má na starosti pani starostka, ktorá ovláda históriu veľmi podrobne. Ja tiež poznám históriu Ostrého Grúňa, ale nie som z Ostrého Grúňa, ale zo Žarnovice,“ uzavrela mladá žena.
Pamätníci vymreli
S poslednou účastníčkou masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak, Annou Novákovou (†83) sa v miestnom kostole rozlúčili len deň pred voľbami do VÚC. V krvavú nedeľu prišla o rodičov aj súrodencov, besnenie prežila s priestrelom nohy. Nikdy nezabudla ako celú rodinu aj s ostatnými obyvateľmi nahnali fašisti do jedného z domov v dedine. „Keď sme už boli v tej hromade, moja maminka vravela: „Poďte deti moje sem, keď nás majú zabiť, nech nás zabijú naraz a všetkých spolu,“ spomínala počas jednej z pietnych spomienok Anna Nováková. Po vydaji sa s mužom vrátila do rodného domu, ktorý Nemci vypálili ako ostatné.
V posledných voľbách získal Kotleba v obci 57 hlasov. „Mladí nevedia, čo sa v tom období odohrávalo. Aké krutosti. Vôbec nepočúvajú a zľahčujú to. Nevidia tie obete? Kotlebu volilo v obci veľa ľudí.
V parlamentných voľbách tu dokonca vyhral a presvedčivo. Získal skoro 80 hlasov. A ak ho volí niekto, kto pracuje na obecnom úrade, nemá tu čo robiť. Šliape po všetkých obetiach,“ povedala žena z Ostrého Grúňa, ktorá však nechcela byť menovaná.
Prekvapená starostka
Jana Angletová
- Ona nie je v podstate zamestnancom obce. Je tu cez úrad práce a v tomto mesiaci končí. Preto by som sa nerada vyjadrovala k jej osobe v tejto veci. Jej prácu to nenarušilo, robila si svoje povinnosti a čo sa týka jej politického presvedčenia, mám na to svoj názor. O jej politických názoroch som nevedela. Je v obci skoro rok, vidí, ako to tu funguje, a že naša história sa nedá oddeliť. To, ako sa niektorí ľudia vyjadrujú, že Kotleba nie je fašista, je nevedomosť a neznalosť.