Ficov Smer prišiel o štyroch zo šiestich županov. Stratil asi tretinu župných poslancov. Medzi porazenými ostali aj Juraj Blanár a Richard Raši, ktorí boli považovaní za novú krv v strane. No podľa premiéra je všetko inak. „Úmyselne som si vybral prestávku na to, aby som pozoroval atmosféru, ktorá sa rozpúta po oznámení výsledkov volieb,“ rozrečnil sa premiér. Na Úrad vlády si priniesol aj graf, kde ukázal, že zo 416 poslancov v ôsmich župách obsadil Smer 88. „Z hľadiska politických strán sme boli najúspešnejší, mali sme 88 poslancov. Ako to môže byť fiasko pre politickú stranu, ak má najviac poslancov,“ vyhlásil Fico, pričom bagatelizoval, že podľa výsledkov volieb boli najúspešnejší nezávislí kandidáti.
Optika premiéra
To, že Smeru ostali len dve župy v Trnave a v Trenčíne a, naopak, opozícia obsadila hneď päť žúp v Bratislave, Trnave, Žiline, Prešove a Košiciach, už premiér zabudol spomenúť. Zároveň sa ostro ohradil voči slovu volebný debakel. „Samozrejme, chcel som viac. Veľkú rolu zohráva trend nezávislých kandidátov. Smer však ostáva a naďalej chce byť rozhodujúcou politickou silou,“ doplnil premiér, podľa ktorého za slabé výsledky nemôže zničená povesť Smeru, ale väčšinový systém pri župných voľbách. Fico vyrátal, že župní kandidáti Smeru a kandidáti, ktorých Smer podporil, získali dokopy 450-tisíc hlasov. Naopak, podľa neho pohoreli SaS a „strana toho poloblázna z Trnavy,“ ktoré majú minimum poslancov. No SaS obsadila Bratislavu, Obyčajní ľudia Trnavu a Žilinu a KDH Prešov. „Treba si uvedomiť, že župné zastupiteľstvo má úplne iné postavenie ako Národná rada. Reálny výkon moci je v rukách župana, pretože župan je priamo volený ľuďmi na rozdiel od členov vlády,“ reagovali Obyčajní ľudia.
Čistky v strane
Už hneď po výsledkoch vo voľbách sa začali objavovať kritické hlasy priamo zo strany. Najaktívnejší bol podpredseda strany a minister kultúry Marek Maďarič, ktorý vyhlásil, že strana potrebuje personálne zmeny. Jeho výrok spájali hlavne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorého kšefty s Ladislavom Bašternákom vyhnali ľudí do ulíc. Niekoľko hodín pred očakávaným vystúpením Fica dokonca portál webnoviny.sk uviedol, že piati podpredsedovia Smeru sú za rýchly koniec Kaliňáka, ako aj ministra práce Jána Richtera pre kauzu Čistý deň. Portál sa odvolával na svoje zdroje. Ficovi ľudia to následne popreli, samotný premiér to nazval snahou o spravodajskú hru. „Nemám dôvod voči akémukoľvek členovi vyvodzovať zodpovednosť. Všetci podpredsedovia do jedného majú moju plnú dôveru a podpredsedovia majú dôveru ku mne,“ vyhlásil Fico.
Nepočuje kritiku spolustraníkov
Marek Maďarič, podpredseda Smeru a minister kultúry
Monika Smolková, eurokomisárka (Smer)
„Ukázalo sa, že nám poškodili niektoré kauzy. Voliči nám spočítali viaceré nesprávne rozhodnutia na centrálnej úrovni ako napr. aj obrovskú odmenu v miliónoch eur pre advokáta Bžána.“
Peter Pellegrini, podpredseda Smeru a podpredseda vlády
Ján Richter, minister práce
Potláčal hnev a napätie
Dušan Straňák, odborník na neverbálnu komunikáciu
- Premiér Fico má prejav veľmi kontrolovaný. No napriek tomu bolo počas piatkovej tlačovej konferencie pekne vidieť, že keď išiel hovoriť o výsledku volieb, tak si zhlboka povzdychol, čo sa mu prepredchádzajúcich témach nestalo. To z pohľadu neverbálnej komunikácie signalizuje, že téma je pre neho ťažká, ide o nej hovoriť s nechuťou a nerád. V momente, keď Robert Fico hovoril o výsledkoch voľby, tak viditeľne stláčal pery. Urobil tak opakovane asi 3-4-krát, čo znamená, že v tej chvíli potláčal emócie ako hnev a napätie.
Pnutia v Smere sú a je jedno, čo Fico hovorí
Ján Baránek, politológ
- Čakal som, že premiér Fico vysvetlí, prečo s vyjadrením čakal 6 dní, no nestalo sa tak. Asi potreboval čas na to, aby ošetril situáciu v strane, lebo bez ohľadu na to, čo hovorí, tie pnutia v Smere sú a útokom na tlačovú agentúru tie pnutia ani nezanikli. Na druhej strane priznal, že nehovorí o úspechu, ale celá tá prezentácia bola o úspechu. Takže hovoriť, že sú najlepšia strana s najviac poslancami a vzápätí druhým dychom povedať, že nehovorí o úspechu, tak tomu nerozumiem. Keď predseda strany povie, že čakal viac, tak medzi riadkami môžeme vyčítať, že bude v strane upratovať a že si to niekto zlízne. Myslím si, že to hrozí najmä v radoch regionálnych funkcionárov.