Kuchárku Annu Slávikovú (62) z Kráľovej pri Senci si v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) na Kramároch nevedia zamestnanci vynachváliť. Jej moravské koláče sú vychýrené široko-ďaleko, možno aj preto, lebo do nich pridáva tajnú prísadu. Po pár mesiacoch v kuchyni opäť pripravovala sladkú dobrotu pre pracujúcich v ústave a Nový Čas bol pri tom. Zo 40 kíl múky napiekla až tisícku kysnutých koláčov. Zaprášilo sa po nich za pár minút.
Anna prišla do NÚSCH pred 19 rokmi. Odvtedy pripavuje dobroty pre personál, no jej moravské koláče si nevedia vynachváliť. „Predo mnou tu bola kuchárka, ktorá ich piekla roky a ja som to od nej prevzala,“ povedala Anna. V kuchyni sa pohybuje od detstva. „Som z Kysúc a keď som mala 12 rokov, mamička ma naučila piecť tieto koláče,“ vysvetlila. Keď chce nakŕmiť všetky hladné krky, musí si privstať. Do kuchyne prichádza o 5.30 hod., aby o jedenástej bolo všetko hotové. „Za deň upečiem okolo 1 000 koláčov. Použijem na ne 30 až 45 kíl múky,“ vyratúva. Každá správna gazdinka do receptu pridá tajnú ingredienciu. Má ju aj ona. „Je to láska k pečeniu a k vareniu,“ zasmiala sa.
Koláče zmiznú z tanierov do 2 hodín. „Vždy sa na ne tešíme. Sú ako od babičky alebo mamičky,“ prezradila hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová – Lauková.
Ankin recept (na 25 ks moravských koláčov)
- 500 g múky
- 300 ml mlieka 250 g cukru
- 1 vanilka
- 30 g droždia
- 2 vajcia
- soľ
- 100 g masla
- 4 PL kyslej smotany
- plnka: tvaroh, lekvár
- posýpka
Zohrejeme mlieko, dáme doň cukor a kvasnice. Roztopíme maslo. Pripravíme kyslú smotanu, soľ, cukor a všetko s múkou dáme do hrnca a vymiešame. Postupne pridáme mlieko alebo olej podľa chuti. Cesto necháme vykysnúť, rozdelíme na bochníčky, rozvaľkáme, nakrájame na štvorce, ktoré naplníme tvarohom. Keď sú buchty zabalené, dáme ich na plech. Do každej urobíme jamku, do nej ide lekvár a navrch posýpka z hrubej múky, masla a práškového cukru. Hotové moravské koláče pečieme pri teplote 175 °C dvadsať minút. Nakoniec ich potrieme olejom, aby sa pekne leskli.