Pre tieto zvieratá, ktoré sú potomkami zdivočených koní španielskych kolonizátorov, nie je nič viac typické ako nekonečná sloboda. Práve o tú ich chce americká vláda obrať. Z mustagov je dnes pre nich škodná zver...
Kopytá sa zarývajú do prašnej zeme, divoké hrivy vanú vo vetre. Stádo mustangov naháňajú odvážni kovboji, aby ich chytili a skrotili. Tak to vyzeralo na nekonečných pláňach v Nevade v minulosti. Dnes je situácia úplne iná a krásne divé kone naháňajú miesto kovbojov helikoptéry Úradu pre správu krajiny. Malé húževnaté plemeno, ktoré neodmysliteľne patrí k divokému západu, možno o pár rokov na amerických prériách neuvidíte. Prečo?
Eutanázia a bitúnok
Odchytávať a zdomácňovať divé mustangy začali obyvatelia Ameriky už v 17. storočí. Kone sa však veľmi rýchlo množili, a keď začiatkom 20. storočia vzrástol ich počet na dva milióny, začal sa masívny lov. Terénne autá, automatické zbrane, helikoptéry - toto všetko sa používalo na lov mustangov, ktorých mäso putovalo do lacných konzerv alebo psích krmív. V roku 1959 bol takýto krutý a nemilosrdný spôsob lovu zakázaný a v roku 1971 bol vydaný zákon na ochranu divých koní. Ich monitorovanie prebral do svojej kompetencie Úrad pre správu krajiny. Podľa nich sa po prériách preháňa oveľa viac koní, ako je ekologicky únosné, preto začali mustangy odchytávať a chovať v rezerváciách. Už viac ako 40 rokov sa snažia presvedčiť záujemcov, aby si kone z rezervácií adoptovali, a oni tak mohli z voľnej prírody stiahnuť ďalšie a ďalšie mustangy. Okrem toho kobylám v rámci programu na kontrolu reprodukcie podávajú antikoncepciu.
Ochranári chcú, aby sa počty mustangov vo voľnej prírode neobmedzovali, proti čomu ostro vystupujú farmári, ktorým ničia úrodu. Úrad pre správu krajiny teda stojí medzi dvomi mlynskými kameňmi. Vo svojich zariadeniach držia momentálne asi 47 000 mustangov a viac ako 37 000 ich žije vo voľnej prírode. Náklady na starostlivosť o divé kone tvorí 70 % z celkového rozpočtu úradu - v prepočte okolo 69 miliónov eur, čo je podľa nich dlhodobo neúnosné.
Prezident Donald Trump sa, zdá sa, prikláňa k radikálnejším riešeniam. V rozpočte na rok 2018 plánuje škrty, a to úsporu 10 000 miliónov dolárov ročne prostredníctvom „humánnej eutanázie a neobmedzeného predaja určitých nadbytočných zvierat“. V preklade to znamená, že by časť mustangov usmrtili a časť predali na bitúnky do Mexika a Kanady. Ochranári však bojujú za to, aby sa nič podobné nestalo. „Amerika nemôže byť veľká, ak budú tieto národné symboly slobody ničené,“ povedala pre denník Washington Post Suzanne Rox, riaditeľka ochranárskej organizácie American Wild Horse Campaign.
Rýchle fakty:
• Žije: Severná Amerika, najmä Nevada, ale aj Kalifornia, Oregon, Utah, Montana a Wyo-ming
• Dožíva sa: 25 - 30 rokov
• Potrava: Tvrdá tráva, kríky, kaktusy
• Výška v kohútiku: 140 - 160 cm
• Hmotnosť: 300 - 360 kg
• Zaujímavosť: Mustangy v skutočnosti nie sú divými koňmi, ale skôr polodivými. Vyvinuli sa totiž z už raz zdomácnených koní. Jediný naozaj divý kôň na svete je kôň Przewalského.