Telekinéza, resp. pohybovanie predmetmi pomocou mentálneho vplyvu, je stále nevyriešenou záhadou. Ako je také niečo vôbec možné? Ide o podvodníkov, alebo máme naozaj do činenia s fenoménom, na ktorý je dnešná veda ešte stále prikrátka? Telekinézu poznáme z filmov, kníh, časopisov či zábavných šou. Naozaj však existujú ľudia, ktorí dokážu ovládať predmety iba svojimi myšlienkami? Najznámejšou telekinetičkou asi navždy zostane Ruska Nina Kulaginová († 64), ktorá zomrela pred 27 rokmi.
Jeden príbeh hovorí o tom, že bola príliš lenivá natiahnuť sa počas večere po krajec chleba, a ten sa z ničoho nič posunul smerom k nej. Postupne sa naučila na diaľku zastaviť a znova rozkývať kyvadlové hodiny. Nina silou vôle dokázala pohybovať malými predmetmi, ovplyvňovať chod rôznych technických zariadení či čítať myšlienky. Jej schopnosti skúmal aj slávny leningradský profesor Leonid L. Vasiljev. Vo svojom laboratóriu zistil, že Nina zo seba počas experimentov vydáva obrovské množstvo energie, zrýchľuje sa jej tep, je okolo nej nezvyčajne silné elektromagnetické pole a pociťuje veľkú únavu.
Nebolo výnimkou, že počas telekinetického experimentu schudla aj 500 – 700 gramov. Jej najslávnejší pokus bolo zastavenie srdca žaby iba silou vôle. Každopádne, vedci na Západe tieto experimenty považovali iba za sovietsku propagandu. Rusi vraj jej schopnosti zveličovali a používali ju počas studenej vojny na zastrašenie Ameriky.
Telekinéza je pohybovanie predmetmi za pomoci mentálneho vplyvu bez fyzického kontaktu. V preklade to znamená, že ak sa uprene sústredíme napríklad na ceruzku na stole, čisto teoreticky by sa nám mohlo podariť ju rozhýbať iba silou myšlienky. Telekinéza spolu s inými schopnosťami, ako je telepatia, teleportácia či telegnóza (jasnovidectvo), patrí do odvetvia nazývaného parapsychológia. Jeden z jej variantov – psychotronika bola od konca 60. do začiatku 90. rokov minulého storočia považovaná v komunistickom Československu za oficiálnu vednú disciplínu. Skúmalo ju dokonca niekoľko akademických pracovísk, napríklad Psychoenergetické laboratótium Fakulty chemického inžinierstva VŠCHT v Prahe.
Jej hlavným predstaviteľom bol československý fyzik a politik František Kahuda († 76). Ako vedný odbor však psychotronika nebola nikdy širšie akceptovaná a po páde komunizmu boli jej akademické pracoviská zrušené. Od tej doby sa ňou zaoberajú iba jednotlivci či záujmové združenia a dopátrať sa k odpovediam na otázky je dosť zložité.
Na Kahudovu prácu dnes nadväzuje Česká psychoenergetická spoločnosť, ktorej člen Jaromír Kapinus v roku 2000 vydal knihu Psychokinetické javy. V nej tvrdí: „Myšlienkové vlny človeka sú schopné pôsobiť na pevnú hmotu a hmotné predmety. Konkrétne predmety môžu byť duševnými prúdmi nielen pohybované, ale aj pozmenené.“ Telekinéza podľa Kapinusa dokáže psychickým pôsobením prechodne zrušiť gravitačný zákon. Počas telekinézy vzniká dočasné silové pole, ktoré spája duševnú s fyzikálnou energiou,“ píše. Kapinus v knihe spomína, že aj majestátne pyramídy v Gize boli podľa legendy postavené vďaka telekinéze, keď egyptský kňaz ukázal palicou na obrovský kamenný kváder a ten sám odletel na presne určené miesto. Podobne to vraj bolo napríklad aj so Stonehenge v Anglicku.
Väčšina vedeckej obce však parapsychológiu ani psychotroniku ako serióznu vedu neberie do úvahy. Existencia javov ako telekinéza a telepatia podľa nich nebola nikdy vierohodne dokázaná ani predvedená. „Môj postoj k informáciám o telekinéze a iných podobných javoch je veľmi skeptický. V histórii bolo a aj v súčasnosti je veľa ľudí, ktorí prezentujú svoje mimoriadne schopnosti, napríklad aj vo forme videí na internete. Problémom je, že pri podrobnejšom skúmaní sa takmer bez výnimky zistilo, že ide o podvod, resp. kúzelnícky trik, alebo o jednoducho vysvetliteľný jav, ktorý s telekinézou nemá nič spoločné,“ vysvetľuje fyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave František Kundracik.
Na vysvetlenie záhadných javov majú ľudia podľa neho tendenciu vymýšľať rôzne pojmy. „Napríklad si vymyslím, že pohyb predmetu na diaľku je možný pomocou energetického poľa obklopujúceho človeka, ktoré niektorí jedinci vedia ovládať. Bez toho, aby sa overovalo, či také niečo vôbec existuje, začnem pole skúmať,“ hovorí. Ľudia pracujúci vo vede podľa Kundracika vedia, ako sa takýchto omylov vyvarovať a ako pripraviť dobrý experiment. „Na podstúpenie takýchto experimentov však zo strany psychotronikov buď nie je ochota, alebo ak sa uskutočnia, tak s negatívnym výsledkom. Viaceré organizácie ponúkajú miliónové odmeny tomu, kto predvedie takéto schopnosti v kontrolovaných podmienkach a zatiaľ nikto neuspel.“
Nepripravená veda
Niečo úplne iné si ale myslia ľudia, ktorí sa s telekinézou stretli, alebo dokonca tí, ktorí ju ovládajú. Jedným z nich je aj Slovák Tomáš V., ktorý praktizuje mentalizmus – teda pracuje s energiou, ktorú vysiela ľudský mozog. Tomáš kedysi s mentalizmom vystupoval, dnes ho však publicita neteší. Predtým publiku dokazoval, že vie silou vôle pohybovať predmetmi, ohýbať lyžičky či kľúče. „Samozrejme, že je to možné. Sú na to metódy a spôsoby, ktoré sa dajú naučiť. Podobné schopnosti má veľa ľudí, avšak nie každý ich dokáže rozvinúť. To je ako dať niekomu do ruky hudobný nástroj. Dá sa to naučiť, ale nie každý to nakoniec vie,“ vysvetľuje.
Tomáš sa však neprezentuje, že ovláda niečo nadprirodzené. „Mentalizmus sa robí hlavne pre zábavu. Je to niečo iné ako jasnovidectvo či liečiteľstvo. To neuznávam. Mentalizmus je o fyzike a psychológii. Nie je žiadnou novinkou, že existujú metódy, ktoré fungujú, no ich vedecké vysvetlenie nepoznáme. Podľa môjho názoru raz príde doba, ktorá to všetko vysvetlí,“ hovorí a na vysvetlenie dodáva, že aj slávneho vedca Nicolu Teslu dlho považovali za zázračného muža, pretože si jeho experimenty v dobe, keď žil, nevedeli vysvetliť. „Každá doba má svojho Teslu.“ Podľa mentalistu na to, že máte podobné schopnosti, neprídete, pokiaľ ich nevyskúšate. „Možno sa to naučíte aj vy, iba ste to ešte správnym spôsobom nevyskúšali.“
Ďalšie druhy kinéz
• Biokinéza - ovládanie tela a DNA
• Pyrokinéza - ovládanie ohňa
• Termokinéza - ovplyvňovanie teploty
• Hydrokinéza - ovládanie vody
• Atmokinéza - ovládanie počasia
• Geokinéza - ovládanie častíc pevných látok
• Lipokinéza - ovládanie telesného tuku