Práve teraz, keď už väčšine z nás zmizlo letné opálenie, by naše kroky mali viesť do ambulancií dermatológov. Aké zmeny na znamienkach si treba všímať? Odpovedá dermatologička Michaela Dubčeková.
Preventívne vyšetrenie znamienok sa odporúča raz ročne. Rozhodne by ste však nemali zabúdať na samovyšetrenie, a keď spozorujete na svojich znamienkach zmeny, neotáľajte s návštevou odborníka! Každý z nasledujúcich príznakov môže znamenať rakovinu kože, ktorá je druhou najčastejšou formou onkologických ochorení u ľudí pod 50 rokov. „Ak si je človek čo i len trošku neistý, nech vždy vyhľadá odborníka. Včasná diagnóza môže zachrániť život. Skoré štádiá melanómu sú totižto veľmi dobre liečiteľné, kým je melanóm iba v povrchových vrstvách kože. Znamienko sa odstráni a pacient sa po tomto zákroku považuje za vyliečeného,“ upozorňuje dermatologička Dubčeková.
Jeseň a zima sú pritom najlepšie obdobia nielen na kontrolu znamienok, ale aj na ich odstránenie. „Rany sa v tomto období oveľa lepšie hoja.“ Dermatológ počas vyšetrenia rozlíši, či ide o neškodný výrastok alebo pigmentové znamienko, ktoré je dobré preventívne sledovať. Nezabúdajte, že dôležitá je kontrola nielen starých znamienok, ale aj tých nových.
Rizikové miesta
„Rizikové sú najmä miesta vystavené slnečnému žiareniu, ako čelo, nos, plešina, líca, špička uší, dekolt, chrbát, predlaktia a predkolenia. Nie je to však pravidlo. Veľmi rizikové sú miesta, kde dochádza k trvalému mechanickému dráždeniu kože - napríklad chodidlá a dlane. Tam sa odporúča preventívne odstraňovanie znamienok.“
Malígny melanón
Je jeden z najzhubnejších nádorov. Vzniká zhubným bujnením buniek tvoriacich pigment melanín a je zodpovedný za 79 - 90 % úmrtí na kožné nádory. Za posledných 30 rokov stúpol jeho výskyt štvornásobne. Malígny melanóm postihuje častejšie ženy, ale úmrtnosť je väčšia u mužov. „Melanóm však nie je jediný druh rakoviny kože. „Sú aj iné druhy, ktoré sú častejšie ako melanóm a nie sú charakteristické zmenami ABCDE. Je to skupina nemelanotických nádorov kože a jedným z nich môže byť napríklad nehojaca sa rana,“ vysvetľuje dermatologička.
Varovné signály
Area (Oblasť)
Znamienko by malo byť na oboch častiach rovnaké, teda jedna polovica by mala zodpovedať druhej. Niečo ako zrkadlový obraz. Ak má znamienko neobvyklý tvar a nie je symetrické, navštívte odborníka.
Border (Ohraničenie)
Znamienko má neostré ohraničenie, vyzerá, ako keby sa vpíjalo do pokožky.
Color (Farba)
Zlým znamením je náhla zmena farby - ak sa znamienko výrazne farebne zmení, stmavne, sčervenie alebo sa v ňom objavia rôzne druhy farieb. Nebezpečné je nielen stmavnutie, ale aj vyblednutie znamienka.
Diameter (priemer)
Znamienko s veľkým priemerom býva nebezpečné. Ak má priemer väčší ako päť milimetrov, je potrebná návšteva lekára.
Erodovanie (Chrastavenie)