Pripustil to vodca fašistov Marian Kotleba (40). Podľa jeho slov sú ľudia nevďační za ich dobrovoľnú činnosť a neodplatili im ju hlasmi vo voľbách. V nich neuspeli nielen stovky neznámych kandidátov pod vlajkou strany, ale aj verejne známi poslanci ĽS NS v parlamente.
Hliadky operujú na východe Slovenska. „S maximálnym nasadením, riskujúc svoje zdravie a životy, sa staráme o bezpečnosť desaťtisícov cestujúcich,“ píšu kotlebovci. Jeden z vlakových dozorcov a zároveň poslanec parlamentu Milan Mazurek (23) napriek tomu získal vo svojom kežmarskom obvode len 1 404 hlasov a brány prešovského krajského zastupiteľstva mu ostali zatvorené. To Kotlebu priviedlo k prehodnoteniu ich prepravnej činnosti. „Hliadky majú na jednej strane obrovský úspech najmä v Prešovskom kraji. Na druhej strane musím povedať, že aj v týchto voľbách sme videli, že ľudia ich absolútne neocenili. Že ich berú ako samozrejmosť, že prídu naši členovia alebo sympatizanti a starajú sa o ich bezpečnosť. Budeme prehodnocovať veľa vecí a jedna z nich bude spojená aj s vlakovými hliadkami,“ povedal pre jedno internetové rádio.
Pritom to, že kotlebovci sa nevozia vlakmi len tak nezištne, spochybnil aj odborník na extrémizmus Radovan Bránik. Ten prišiel s tvrdením, že v Banskobystrickej župe sa pod Kotlebom falšovala evidencia dochádzky. „Viacerí pracovníci sa takto napríklad opakovane preukázateľne zúčastňovali počas pracovného času na straníckych akciách, ako sú hliadky vo vlakoch,” vyhlásil Bránik. „ŽSSK sa dištancuje od týchto hliadok a od akýchkoľvek extrémistických zoskupení, ktoré by si na preprave vykonávali politickú agitáciu,“ povedal hovorca železníc Tomáš Kováč. O reakciu sme požiadali aj ĽS NS, hovorca strany Milan Uhrík do uzávierky neodpovedal. „Toto priznanie ma do istej miery prekvapilo, že akoby si hliadkami robili len kampaň. Voľby sa však takto nevyhrávajú. ĽS NS má v programe mnoho páčivých vecí, ale nepredkladá žiadne riešenia,“ reagoval politológ Ján Baránek.