Niektoré štáty sa dlho bránili vojenskej spolupráci, no viaceré udalosti lídrov krajín presvedčili o nutnosti spoločnej obrany. Cieľom má byť rýchlejšia schopnosť vojsk zasiahnuť, kde bude treba.
Integráciu Únie z hľadiska spoločnej obrany roky brzdila Veľká Británia. Tým, že sa rozhodla spolok opustiť, veci sa pohli. Minister obrany Peter Gajdoš vyzdvihol, že EÚ bude môcť efektívne reagovať na súčasné bezpečnostné hrozby. „EÚ má oprávnene veľké ambície vo svete. Chceme mať vplyv v zahraničnej politike. Ide o to, aby nás veľkí hráči viac rešpektovali. A to nikdy nebude možné, kým sa nebudeme môcť oprieť o vojenské spôsobilosti, o schopnosť podniknúť mimo územia EÚ určité operácie, keď sa budeme cítiť ohrození,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, ktorý zdôrazňuje, že nejde o vytvorenie spoločnej armády.
„Bez súhlasu členského štátu nebudú do operácií nikdy nasadení vojaci,“ doplnil. „EÚ sa rozhodla, že musí venovať podstatne väčšiu pozornosť obrane a bezpečnosti vlastnými silami. Vznikla preto iniciatíva, ktorá je založená na dobrovoľnosti členských štátov s tým, že každý sa môže rozhodnúť, či vstúpi do tejto iniciatívy. To je presne to európske jadro,“ komentoval podpis premiér Robert Fico. Gajdoš dodáva, že zoskupenie vytvára priestor na to, aby vojenské sily využili priestor na spoločnom výskume a obstarávaní vojenskej techniky. Konečné rozhodnutie o vytvorení PESCO sa očakáva v decembri.
Okrem Veľkej Británie sa odmieta do spoločnej obrany zapájať aj Dánsko. Írsko, Malta a Portugalsko si zobrali čas na rozhodnutie. "Systém prehlbuje európsku spoluprácu v oblasti obrany. Pre Slovensko je výhodný z hľadiska zahraničnopolitických záujmov. PESCO prináša najmä záväzky ako viac peňazí na obranu, viac vojakov a lepšie spôsobilosti ozbrojených síl," zhodnotil dohodu bezpečnostný expert Jaroslav Naď.
Čo by mala superarmáda
- 1 656 000 vojakov
- 1 386 bojových lietadiel
- 5 235 tankov
- 24 737 bojových vozidiel
K čomu sa zaväzujeme
- zvyšovať rozpočet obrany a spoločný nákup techniky
- 20 % z výdavkov má ísť na modernizáciu armády
- spolupracovať v kybernetickej obrane a deliť sa o informácie
- zjednodušiť presun vojenskej techniky po Európe
- zúčastňovať sa na cvičeniach
- poskytovať vojakov pri reakcii EÚ na núdzové situácie
- spolupracovať pri budovaní obrany
- vytvoriť spoločný obranný fond