Na záver summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) to dnes v Manile povedal japonský premiér Šinzó Abe. Prezident hostiteľských Filipín Rodrigo Duterte vyhlásil, že obavy týkajúce severokórejských testov vyjadrili takmer všetci účastníci summitu. Aktivitu Pchjongjangu Duterte označil za "hranie sa s bombami". Ľudia by sa podľa neho mali modliť, aby na Kórejskom polostrove nezačal konflikt. "Myslím si, že (Severokórejčania) stále pracujú na svojich zbraniach. Nemá zmysel jednať len kvôli rozhovorom samotným," povedal Abe. Presadzoval naopak prísne sankcie, ktoré podľa neho môžu postoja severokórejského režimu zmierniť a priviesť ho na rokovanie.
KĽDR od apríla testovala mesačne dve alebo tri rakety, v septembri bola vypálená raketa, ktorá preletela nad Japonskom. Abe povedal, že bude spolupracovať s krajinami oblasti vrátane Číny a Ruska, aby bola KĽDR dotlačený k zastaveniu vývoja rakiet a vzdala sa jadrových ambícií. Vyhlásil, že si želá prehĺbiť kultúrne i ekonomickú spoluprácu s Čínou.
Duterte povedal, že Čína "láskavo" súhlasila so začatím rokovaní o pravidlách prevádzky v Juhočínskom mori a sľúbila, že sa podriadi čomukoľvek, na čom sa krajina dohodnú. Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more, kadiaľ vedú významné námorné trasy a pod ktorého dnom sa môžu nachádzať veľké zásoby ropy a zemného plynu. Nároky na určité oblasti si robia tiež Brunej, Filipíny, Malajzia, Taiwan a Vietnam. Americký prezident Donald Trump, ktorý sa summite ASEAN tiež zúčastnil, sa ponúkol ako prostredník riešenie tohto sporu. Spojené štáty do sporov o Juhočínske more doteraz nevstupovali, ale presadzujú zachovanie slobody plavby a preletov v oblasti.
Japonský premiér to povedal na rovinu: Desivá správa o zbraniach KĽDR
Severná Kórea pokračuje vo vývoji rakiet, aj keď už skoro dva mesiace nevykonala raketový test. Začať s ňou rozhovory teraz by bolo predčasné.