Dôvodom hromadnej výpovede podanej ešte v októbri, je požiadavka na 30 % zvýšenie platov operátorov blokovej dozorne, reaktora, zmenového inžiniera a vedúceho reaktorového bloku. Ide o pozície, na ktoré sa zamestnanci hľadajú veľmi ťažko. Ak by sa na voľné pracovné miesto dosadili noví ľudia s minimálnymi skúsenosťami, mohla by byť bezpečnosť prevádzky jadrovej elektrárne ohrozená.
Chcú vyššie platy
Podľa hovorcu slovenských elektrární, ktorý sa vyjadril na začiatku kauzy, majú títo zamestnanci adekvátne ohodnotenie. „Ich platy dosahujú 2,5- až 3,7-násobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský. Mesačne tak zarobia 2 000 až 3 000 €. „S dotknutými zamestnancami rokujeme a veríme, že dospejeme k férovému riešeniu,“ povedal v utorok Novému Času Šarišský. Bezpečnosť bohunickej elektrárne bude dnes riešiť aj Občianska informačná komisia, v ktorej sú starostovia 11 obcí. Ich predsedom je prvý muž Veľkých Kostolian Gilbert Liška. „Budeme rokovať s kompetentnými a verím, že sa nám podarí nájsť riešenie, ktoré povedie k spokojnosti na oboch stranách. Nechcem sa teraz vyjadrovať konkrétne, urobím to až po rokovaní,“ stroho odpovedal Liška.
Nahradiť sa ich nedá
Liška sa bude zaujímať aj o to, ako by v prípade, že by nedošlo k dohode, elektrárne nahradili pracovníkov, ktorí podali výpovede. Nahradiť operatívno-technický personál je podľa neho nemožné, pretože ľudia na tejto pozícii potrebujú štátnu skúšku, ktorá trvá až 2 roky. Presun ľudí z Mochoviec je vylúčený, nakoľko každý zamestnanec je školený na konkrétne miesto. Podľa hovorcu Slovenských elektrární Mochovce problémy so zamestnancami nemajú. Spokoní sú s platmi aj s podmienkami na pracovisku.
Títo chcú vyšší plat
- operátori reaktora
- operátori blokovej dozorne
- zmenový inžinier
- šéf reaktorového bloku