Podľa návrhu poslancov strany Smer-SD bude musieť budúci zamestnávateľ v inzerátoch povinne zverejňovať aj výšku základnej zložky mzdy. V pracovnej zmluve nebude v nej môcť byť nižší základný plat, ako bol uvedený v inzeráte. Niektorí zamestnávatelia uvádzajú výšku platu už dnes. „Na pracovnom portáli Profesia.sk je dnes približne 31 percent inzerátov so zverejneným platom. Vnímame, že toto číslo mierne narastá. Vlani to bolo približne 28 percent pracovných ponúk,“ uviedla Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. Ako doplnila, často to nie je presná suma, ale určité rozmedzie. „Na Profesia.sk zareaguje na inzeráty, kde je zverejnený plat, približne o 10 % viac uchádzačov,“ zhodnotila Richterová. Zmena by mala platiť od 1. mája 2018, ak ju schváli parlament.
NÍZKY PLAT ĽUDÍ ČASTO ODRADÍ
Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia
Ak zamestnávateľ zadá napríklad nízku mzdu, môže sa stať, že množstvo ľudí odradí. Zároveň však môže ušetriť svoj čas, keď sa mu nebudú prihlasovať ľudia, ktorí za takúto sumu nie sú ochotní pracovať. Existujú však aj názory, že zamestnávateľ, ktorý oznámi mzdu až na pohovore, vie v prípade šikovného a skúseného uchádzača pôvodné predstavy firmy o plate ešte upraviť. Ak ju však uvedie vopred, tak sa mu takýto šikovný človek možno ani len prihlási. Samozrejme, ak je zase zverejnený plat nadpriemerný v porovnaní s ostatnými mzdami v danom odvetví, môže to prilákať väčšie množstvo uchádzačov.
ZAMESTNANEC MÁ PRÁVO VEDIEŤ, ZA KOĽKO IDE ROBIŤ
Marek Kuchta, generálny riaditeľ spoločnosti EDYMAX SE
Naša spoločnosť už dnes zverejňuje vo väčšine svojich inzerátov, teda v pracovných ponukách, sumu základnej zložky mzdy, ktorú následne zamestnancovi vie garantovať. Dôvodom je najmä to, že chceme zabezpečiť informovanosť našich potenciálnych zamestnancov ohľadom výšky ich mzdy. To znamená, aby už vopred vedeli, aké mzdové podmienky môžu očakávať. Samozrejme, zverejňujeme aj ďalšie zložky mzdy – príplatky za nadčasy, výkonnostné bonusy, dochádzkové bonusy atď. Zamestnanci majú predsa nárok vedieť, čo môžu od konkrétnej pracovnej ponuky očakávať. Mzda je jednou zo základných vecí, ktoré ich zaujímajú.
BENEFITY SI DOHODNETE NA POHOVORE
Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
Podľa môjho názoru je to dobrý návrh, ktorý pomôže uchádzačom o zamestnanie zorientovať sa v ponukách práce a zároveň si myslím, že majú právo byť informovaní, akú odmenu za danú pracovnú pozíciu zamestnávateľ ponúka. Je možné predpokladať, že nejaké doplnkové mzdové dojednania alebo benefity budú predmetom ďalších rokovaní medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ale základná výška hrubej mzdy by nemala byť tajomstvom.
PONUKY SI ĽAHŠIE POROVNÁTE
Jana Glasová, analytička Poštovej banky
Zverejňovanie výšky základnej mzdy môže zvýšiť konkurenčný boj medzi zamestnávateľmi pri obsadzovaní voľných pracovných pozícií a získavaní vhodných zamestnancov. Zároveň môže pomôcť záujemcom o prácu lepšie sa zorientovať v ponúkaných pracovných miestach. Dokáže to teda do určitej miery sprehľadniť trh práce. Potenciálni uchádzači o prácu sa budú napríklad aj podľa toho vedieť rozhodnúť, či má pre nich vôbec zmysel uchádzať sa o dané miesto. Zároveň to ale môže aj zvýšiť fluktuáciu na pracovnom trhu, keď zamestnanci budú motivovanejší zmeniť prácu, ak konkurenčný zamestnávateľ ponúka vyšší plat.
ZVEREJŇOVANIE PLATU
Výhody:
- Budete si vedieť lepšie porovnať ponuky zamestnávateľov.
- Nepôjdete zbytočne na pohovor, kde je plat, ktorý by ste aj tak odmietli.
- Zamestnávateľ vám bude musieť dať minimálne toľko, koľko sľúbil v inzeráte.
Nevýhody:
- Uvádzať sa bude musieť základný plat, reálna mzda môže byť vyššia.
- Môže vás odradiť nízky plat, ale na pohovore by ste si dohodli vyššiu mzdu.
PONUKY V ČÍSLACH
31 % ponúk na stránke profesia.sk tento rok má zverejnený plat
28 % bolo ponúk s uvedeným platom vlani
10 % – o toľko viac uchádzačov reaguje na ponuku platom
...Od 1. mája 2018 by mala platiť novela zavádzajúca povinné zverejňovanie platu.