Prechod z totality na parlamentnú demokraciu sprevádzali aj nezamestnanosť, tunelovanie štátnych podnikov a nevyrovnanie sa s tými, ktorí režim tvorili. No nie všetci s myšlienkami Novembra ‘89 súhlasia. Čo nám teda prechod k demokracii a slobode dal a čo nám vzal?
Čo sme získali
1. Dostatok tovaru - Systém trpel neustálym nedostatkom tovaru. V dlhých radách sa muselo čakať na všetko vrátane toaletného papiera. Na auto sa čakalo aj roky.
2. Sloboda - Socializmus bol režim jednej strany, a kto nehlásal idey komunizmu, bol automaticky nepriateľ sledovaný ŠtB. V 50. rokoch „nepriatelia režimu“ končili v uránových baniach alebo na šibenici.
3. Cestovanie - Čechoslováci žili obohnaní ostnatým drôtom. Dnes môžeme slobodne cestovať po celom svete
4. Sebarealizácia - Komunistická (ne)príslušnosť rodičov predznamenala osud ľudí. Nepohodlní nemohli študovať a ani robiť to, čo chceli. Naopak, poslušnosť a členstvo v KSČ predznamenávalo úspešnú kariéru.
5. Ľudské práva - Z dodržiavania ľudských práv si pred Novembrom ‘89 ťažkú hlavu nerobili. Vierovyznanie a sexuálna orientácia sa tak tolerovali len za dverami bytu.
O čo sme prišli
1. Lacné byty - Štát započal masívnu výstavbu bytov a panelákové sídliská rástli ako huby po daždi. K bytu ste sa mohli dostať za 30 tisíc korún alebo dokonca zadarmo.
2. Uhradené dovolenky - Socialistický systém myslel aj na rekreáciu zamestnancov a prispieval im na pobyt. No bez tzv. výjazdovej doložky, ktorú schvaľovali komunisti, ste mohli cestovať len do spriaznených krajín.
3. Lieky za 1 Kčs - Za lieky, vyšetrenia a ústavnú starostlivosť sa nič nedoplácalo. Platila sa 1 Kčs za recept.
4. Pôžičky pre mladých - Štát v rámci normalizácie rozdával výhodné mladomanželské pôžičky a ďalšie benefity, aby si ľudia čo najskôr založili rodiny.
5. Zaplatená PN - Zatiaľ čo dnes dostanete za prvé tri dni péenky 25 % svojho platu a za ďalšie 55 %, pred rokom 1989 ste získali 100 % mzdy.