Husajn v utorok vyhlásil, že EÚ nesie spoluvinu za neľudské zaobchádzanie s migrantmi, keď podporuje líbyjské úrady pri ich zachytávaní na Stredozemnom mori a navracaní späť do severoafrickej krajiny.
"Nie je to konanie EÚ, ktoré vytvorilo nehumánny systém v Líbyi - naopak, snažíme sa... to riešiť," povedala hovorkyňa Európskej komisie Catherine Rayová. Dodala, že výcvik líbyjskej pobrežnej stráže zo strany Únie "bude pokračovať", pretože "pomohol zachrániť tisíce životov" v Stredozemnom mori.
Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos podotkol, že "by bolo dobré", ak by Husajn bol v kontakte so svojím kolegom, vysokým komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandim, ktorý len pred niekoľkými dňami vyjadril podporu prístupu EÚ k obmedzovaniu prílevu migrantov cez Stredomorie.
Husajn v utorkovom vyhlásení kritizoval "nepredstaviteľné hrôzy", ktorým čelí okolo 19.900 migrantov zadržaných v Líbyi, a apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby takúto situáciu riešilo.
Pozorovatelia OSN v novembri navštívili štyri zariadenia v Tripolise, ktoré prevádzkuje líbyjské ministerstvo pre boj proti nezákonnej migrácii. Podľa Husajna boli šokovaní pri pohľade na "tisíce vyčerpaných a traumatizovaných mužov, žien a detí, ktorí sa tlačili v uzamknutých hangároch bez prístupu k najzákladnejším potrebám".
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v septembri oznámil, že plánuje otvoriť začiatkom nadchádzajúceho roka v Tripolise tranzitné centrum pre utečencov, vďaka ktorému chce z Líbye každoročne presídliť či evakuovať až 5000 spomedzi najzraniteľnejších utečencov.