Vojaci podľa agentúry Reuters zrejme chcú v čele štátu viceprezidenta Emmersona Mnangagwa, ktorého nedávne odvolanie vyvolalo súčasnú krízu.
93-ročný Mugabe, ktorý sa vo štvrtok stretol so šéfom ozbrojených síl, ale zatiaľ zložiť funkciu nemieni. Autoritatívny prezident tvrdí, že zostáva jediným legitímnym vládcom krajiny a nemieni dobrovoľne odstúpiť pred voľbami naplánovanými na budúci rok. S odkazom na nemenovaný zdroj z politických kruhov o tom informoval Reuters. Podľa neho zatiaľ neuspela snaha o sprostredkovanie, o ktoré sa medzi Mugabem a generálmi pokúša istý katolícky kňaz. Šéf ozbrojených síl Constantino Chiwenga sa zišiel s Mugabem a juhoafrickými ministrami, ktorí prišli do Zimbabwe ako sprostredkovatelia. Oficiálne médiá ukázali smejúceho sa Mugabeho, ako si s Chiwengom potriasa rukou. Nepriniesli ale žiadne informácie o výsledku ich rokovania.
Chiwenga v pondelok varoval, že je pripravený zasiahnuť, aby ukončil čistku namierenú proti priaznivcom Mnangagwa, o ktorom sa hovorilo ako o možnom Mugabeho nástupcovi. Vládna strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) v utorok obvinila Chiwenga zo zrady. Vo štvrtok sa do Zimbabwe vrátil vodca opozície Morgan Tsvangirai, ktorý podstupoval liečbu rakoviny v zahraničí. Jeho príchod podporil špekulácie o možnom skorom zosadení Mugabeho. Tsvangirai už tiež prezidenta vyzval na rezignáciu "v záujme národa".
Reuters tvrdí, že hlavným cieľom armádnej intervencie je zabrániť Mugabemu, aby odovzdal moc svojej 52-ročnej manželke Grace. Tá má podporu najmä u mládežníckeho krídla ZANU-PF. Vojaci vraj chcú v čele krajiny Mnangagwa, ktorého Mugabe 6. novembra odvolal z funkcie viceprezidenta. Minister informácií vtedy uviedol, že Mnangagwa javil "známky nelojálnosti". Mnangagwa bol dlhoročným spolupracovníkom hlavy štátu a niekdajším šéfom bezpečnosti. Tešil sa popularite medzi armádnymi generálmi a vojnovými veteránmi. Podľa zimbabwianskych spravodajských služieb už viac ako rok spolu s armádou a opozíciou pripravoval plány na odovzdanie moci. Jeho odvolanie podľa zahraničnej tlače malo uvoľniť cestu k nástupníctvu pre prvú dámu.
Vojaci v stredu zadržali Mugabeho aj prvú dámu. Bez odporu tiež v metropole Harare obsadili štátnu televíziu a zablokovali prístup k vládnym úradom. Podľa Reuters išlo o vojenský prevrat, armáda to však popiera a tvrdí, že chce iba odstrániť zločinca z okolia hlavy štátu. Zatknutý bol už okrem iného minister financií Ignatius Chombo. Európska únia, Británia, Juhoafrická republika a ďalšie krajiny i medzinárodné organizácie vyzvali k mierovému a ústavnému riešeniu krízy.