Predstaviteľ strany pôsobiaci v Británii Nick Mangwana na sociálnej sieti uviedol, že regionálne štruktúry ZANU-PF sa zhodli na tom, že ústredný výbor strany by mal odvolať Mugabeho z postu straníckeho lídra. Dočasným vodcom strany do jej decembrového zjazdu by mal podľa tejto informácie byť nedávno odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa.
Súkromné zimbabwianske noviny Newsday priniesli podobne správu o tom, že všetkých desať provinčných organizácií ZANU-PF odhlasovalo vyslovenie nedôvery v Mugabeho. Ktokoľvek stranu povedie, bude kandidovať na prezidenta Zimbabwe v budúcoročných voľbách, pripomína AP.
Štátna televízia ZBC začala svoj piatkový večerný spravodajský blok hlásením, že vládnuca strana žiada odchod Mugabeho z funkcie. Správa s doposiaľ v Zimbabwe nemysliteľným titulkom "ZANU-PF vyzýva prezidenta Mugabeho, aby rezignoval" obsahovala aj vyjadrenia členov vládnucej strany kritizujúcich prezidenta.
Nie je jasné, kedy sa zíde ústredný výbor ZANU-PF. Budúci utorok sa však očakáva obnovenie zasadnutia parlamentu, na ktorom by vládnuca strana mohla s podporou opozičných poslancov iniciovať zosadenie Mugabeho, v súčasnosti najstaršiu hlavu štátu na svete.
Mugabe (93) je v domácom väzení, odkedy armáda tento týždeň zakročila a prevzala moc v krajine - v dôsledku nevôle, ktorú vyvolalo prezidentovo odvolanie jeho dlhoročného zástupcu Mnangagwu, no tiež obáv z mocenských ambícií Mugabeho manželky Grace a podozrení, že ju prezident pripravuje na prevzatie vlády. Rokovania o odstúpení Mugabeho pokračujú a armáda oznámila, že na nich došlo k "významnému pokroku", pričom tiež zadržala viacero jeho politických spojencov a pátra po ďalších i po Grace Mugabeovej.
Predseda vplyvného združenia vojnových veteránov Chris Mutsvangwa v piatok novinárom v Harare povedal, že Mugabe požiadal o "ďalších niekoľko dní, niekoľko mesiacov". Prezidenta súčasne označil za "senilného starca, ktorý stratil kontrolu nad svojou manželkou". Mutsvangwa je spojencom Mnangagwu, ktorý by podľa očakávaní mal viesť budúcu vládu.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson medzitým vyzval na obnovenie civilnej vlády v Zimbabwe s tým, že krajina má príležitosť vydať sa na "novú cestu" po 37 rokov Mugabeho vlády. Nech Kto vedenie Zimbabwe prevezme, je výlučne vecou Zimbabwčanov, no nový prezident musí dodržiavať demokraciu a ľudské práva, zdôraznil Tillerson na stretnutí s rezortnými kolegami z Afriky vo Washingtone.