Ročne sa v nej vypáli okolo 100.000 litrov absolútneho alkoholu, táto sezóna však bude najhoršia za posledných 25 rokov.
Podľa šéfa a spolumajiteľa pálenice Pavla Červenáka pôvodná pálenica stála v Tuchyni na rovnakom mieste ako dnes. Jej história siaha na prelom 19. a 20. storočia. „V roku 1930 postavili novú, malú jednokotlovú pálenicu, tá sa postupne rozrastala. V 50. rokoch ju prevzali od spoločníkov Liptovské liehovary, v súčasnej podobe funguje od roku 1978. Pôvodne bola na pevné palivo, po plynofikácii Tuchyne v roku 1995 sa splynofikovala aj pálenica. O rok skôr získali súčasní majitelia pálenicu späť v reštitúcii,“ dodal Červenák.
Dnes je pálenica vďaka dvom kotlom (300- a 600-litrový) schopná denne spracovať 9000 kilogramov kvasu. Ak je dostatok ovocia, vypália v nej ročne 200.000 litrov 50-percentného alkoholu. V tejto sezóne sa podľa Červenáka zrejme nedostanú ani na štvrtinu kapacity. „Ak je normálny rok, pálime od konca októbra až do marca. Tento rok budeme robiť nepretržite len v decembri. Od januára sa bude páliť iba počas víkendov,“ doplnil šéf pálenice.
V minulosti sa podľa neho v Tuchyni pálil iba slivkový kvas. Dnes sa už na slivky veľmi spoliehať nemôžu, nosným ovocím sú jablká. „Slivky sú veľmi dobrý artikel, najmä durandzie. Bystrické slivky majú šárku a šľachtené slivky majú menšiu výťažnosť. Šľachtené slivky z dovozu majú nielen nižšiu výťažnosť, ale aj kvalita destilátu je neporovnateľne nižšia, ako v prípade durandzií,“ zdôraznil s tým, že najlepšie pôdne a klimatické podmienky pre durandzie sú v regióne medzi Trenčínom a Považskou Bystricou. „Súčasná klíma spôsobuje, že slivky predčasne zakvitnú a následné mrazy ich poškodia. Tak, ako v tomto roku,“ doplnil.