Správne stravovanie, dostatočný pohyb či otužovanie, to sú odporúčania, ktoré podľa odborníkov pomáhajú ochrániť deti v čase zvýšeného výskytu pred akútnymi respiračnými a chrípkovými ochoreniami.
Pre zvyšovanie a udržanie odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám detí je podľa nich potrebné v rodinách i v školách orientovať sa na aktívne rozvíjanie a zvyšovanie celkovej odolnosti dieťaťa. „Je to predovšetkým otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty - vitamíny C a E s dostatočným fyzickým pohybom a športom vo vhodnom prostredí," uviedla Katarína Slotová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Významnú úlohu v prevencii ochorení má stav odolnosti organizmu. Dôležitý v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší je v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. „Vo všeobecnosti sa pravidelný výživový režim a rovnomerné rozloženie jedál počas dňa považuje aj v týchto dňoch za optimálny stav pre správnu fyziologickú rovnováhu, ako aj psychickú výkonnosť," podotkla Slotová.
Prieskumy stravovacích zvyklostí detí a mládeže však podľa nej stále potvrdzujú pretrvávajúce nedostatky v tejto oblasti. Problémom stále ostáva nadmerný energetický príjem, pokrývaný najmä vysokou spotrebou tukov a cukrov. Zároveň pretrváva nedostatočné krytie potreby niektorých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Mimoriadne nezdravým stravovacím návykom, ktorý by aspoň v tomto čase mali rodičia prísnejšie kontrolovať, sú podľa nej potraviny rýchleho občerstvenia.