Strana sa pritom zvýraznila spoluprácou so stranou Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, myšlienkami autonómie, ale aj otváraním citlivých Benešovych dekrétov. Proti Matovičovým snahám sa ostro vyhranil šéf KDH Alojz Hlina (47), ktorý o spolupráci s SMK nechce ani počuť.
SMK v župných voľbách získala 30 mandátov a stala sa treťou najúspešnejšou stranou. „SMK si voľbami urobila referendum. Tam, kde nezhrešili so Smerom, tam uspeli, inde mali debakel. Sú to anti Ficovi voliči a môžu byť členom nášho spoločenstva. Budem sa usilovať v OĽaNO o tom presvedčiť a SMK otvoriť náruč akýmkoľvek spôsobom,“ zdôvodnil pre Nový Čas svoj ťah Matovič. Neodrážajú ho ani podozrenia z nacionalizmu v SMK, naopak, hovorí, že nové vedenie je progresívne. Šéf strany József Menyhárt napriek tomu sníva podľa vzoru Katalánska o istej autonómii. „Nie odtrhnutie, ale to, aby sme vo vlastných záležitostiach rozhodovali my sami,“ tvrdil.
Na vzťahoch nepridali ani nacionalistické vášne na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede, kde sa spievala maďarská hymna či vytiahli trikolóru vo farbách našich južných susedov. „Tá maďarská vlajka na tribúne bola od ľudí, ktorí chcú zabrániť, aby sme sa s SMK pobratali, aby SMK ostala v kúte ako prašivý pes. Toto je len hra Bélu Bugára a ja mu ju chcem prekaziť,“ vyhlásil Matovič.
Bugár kontruje
Bugár, ktorý po odchode z SMK založil „zmiešanú“ stranu Most-Híd, reagoval stručne. „Mohol by som povedať, že veľká časť tých ľudí, ktorí na štadióne mávali s maďarskou vlajkou, ani netuší, kto je Igor Matovič. Je škoda, že o lojalite Maďarov a ich prodemokratickej orientácii vie až vo chvíli, keď mu tečie do topánok,“ uviedol Bugár. Nečakanú súdržnosť Matoviča narúša predseda KDH Alojz Hlina. O oboch je známe, že nemajú najlepší vzťah, ktorý sa môže ešte zhoršiť. „Pre mňa je Slovensko od Tatier k Dunaju, od Oravskej Polhory po Komárno. Tým som asi povedal všetko,“ uviedol Hlina. No Matovič je pre hlasy maďarskej menšiny ochotný riskovať aj rozvod s KDH. „Musíme urobiť pre to všetko, aj keď to bude znamenať, že KDH s nami nebude v koalícii. Je omnoho lepšie, ak voliči SMK budú môcť byť súčasťou našej alternatívy,“ dodal Matovič.
Šéf SMK József Menyhárt (41):
Pravicová vláda bez Maďarov nevznikne
? Odkedy sa SMK rozpráva s OĽaNO o bližšej spolupráci?
- Zatiaľ sme absolvovali jedno stretnutie na úrovni predsedov strán. Vo voľbách obe strany dosiahli dobrý výsledok, teraz rokujeme o regionálnej spolupráci.
? Prečo by SMK chcela spolupracovať s OĽaNO?
- Obom stranám ide o to isté: o vládu bez Smeru a SNS. Je to dobrý spoločný základ. Boj proti korupcii a rozvoj Slovenska sú ďalšie témy, kde si určite nájdeme spoločnú reč.
? KDH si slovami pána Hlinu s vami spoluprácu nevie predstaviť. Mohli by ste to komentovať?
- Predseda KDH Alojz Hlina chce posilniť a rozšíriť svoju voličskú základňu, čo je racionálny cieľ. Spochybnenie lojality Maďarov žijúcich na Slovensku je však nezmysel. Politik by mal myslieť aj do budúcnosti, a posledné dve desaťročia priniesli dve dôležité ponaučenia - lojalita Maďarov je nespochybniteľná a demokratická, proreformná, pravicová vláda sa nedá postaviť bez účasti maďarských politikov. Sme na jednej lodi, veríme, že aj KDH a pán Hlina sú si toho vedomí.
? Sú obavy KDH, že momentálne predstavujete nacionalistickú stranu, oprávnené?
- Samozrejme, nie sú oprávnené. To, že sme etnickou stranou, čo je štandardom aj na Západe, neznamená, že sme nacionalistickou stranou.
? Ešte minulý rok ste diskutovali aj o spolupráci so stranou Most-Híd, aký je váš aktuálny vzťah?
- Počas kampane župných volieb boli naši kandidáti vystavení štvavej regionálnej kampani Mostu-Híd, na čo nebude ľahké zabudnúť. Most-Híd musí vyjasniť svoje pozície. Nedá sa smerom k slovenskej časti komunikovať ako o interetnickej strane, smerom k Maďarom ako o maďarskej strane, nedá sa bojovať proti korupcii a za potrebné reformy, a na druhej strane chrániť Roberta Kaliňáka a kauzy koalície; hájiť záujmy maďarskej menšiny a zároveň byť koaličným partnerom SNS.