Na prvom ročníku konferencie Deň bez hotovosti vystúpili digitálni lídri.
„Slováci si osvojili moderné technológie, majú chuť ich používať a Slovensko je lídrom v používaní bezkontaktných platobných kariet. Dúfam, že to nebude dlho trvať a o niekoľko rokov sa budeme môcť pochváliť takými číslami aké majú v Škandinávii,“ povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v otváracom prejave konferencie Deň bez hotovosti.
V súčasnosti podľa predsedu Združenia pre bankové karty Rastislava Valla je 60 % transakcií bezhotovostných a zvyšných 40 % sú hotovostné platby. Napríklad v škandinávskych krajinách je to podľa Valla 80 % bezhotovostných transakcií a len 20 % je hotovostných. „V prípade, že presvedčíme klientov, že je to bezpečné, tak sa k tomuto pomeru vieme dopracovať aj my,“ uviedol Vallo. O svoje skúsenosti zo Škandinávie sa na konferencii Deň bez hotovosti podelila aj generálna riaditeľka svetového akcelerátora Fintech Mundi Susanne Hannestadová: „Nórsko je takmer z 90 percent bezhotovostné. Akceptácia bezhotovostných platieb je veľmi rozšírená. Pre Slovensko je dôležité poučiť sa od iných krajín a možno preskočiť niektoré kroky.“
Podľa Hannestadovej je budúcnosť digitálnych platieb v budovaní a využívaní fintechov, ktoré nám umožnia zjednotiť finančné služby, ktoré využívame z rozličných bánk či poisťovní. „Kariet je stále veľa, a tak skoro úplne nezmiznú. Stále viac sa však bude využívať na platbu mobilný telefón. Dôležité pre Slovensko je čo najviac rozšíriť sieť terminálov na bezhotovostné platby. Aj pre obchodníkov je finančne náročné spravovať hotovosť,“ hovorí o budúcnosti digitálnych platieb Hannestadová. Viac informácií nájdete na http://www.denbezhotovosti.sk/