Najschodnejšou sa doteraz javila tzv. jamajská koalícia s účasťou strán FDP a Zelenými, avšak ich rozhovory nečakane stroskotali. Pravdepodobným variantom sú tak predčasné voľby.
Len nedávno dozneli radostné výkriky proeurópsky naladených politikov, ktorí podporovali Merkelovú na čele Nemecka. Teraz sa zdá, že všetko sa stočí opačným smerom. Prieskumné rozhovory medzi možnými koaličnými partnermi narazili na nezdolateľnú prekážku a Nemci riešia vládny pat.
Kancelárke dali košom Slobodní z FDP a rozplynula sa tak verzia jamajskej čierno-žlto-zelenej koalície, ktorá predstavovala farby jednotlivých strán. „Nenašli sme spoločnú predstavu o modernizácii krajiny, ani dostatočnú vzájomnú dôveru. Je lepšie nevládnuť, ako vládnuť zle,“ povedal šéf FDP Christian Lindner. Merkelová bola z ich postupu v šoku „Myslíme si, že sme boli na ceste, na ktorej sme mohli dosiahnuť dohodu,“ so smútkom hovorila železná kancelárka. Najväčšie rozpory boli v migračnej politike a ochrane klímy.
Predčasné voľby
Merkelová sa v pondelok okamžite stretla s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, na ktorého pleciach leží ďalší vývoj v krajine. Za najpravdepodobnejší scenár považujú experti predčasné voľby. Kancelárka totiž nevie vytvoriť inú koalíciu, keďže jej košom dala aj druhá najväčšia nemecká strana SPD na čele s Martinom Schulzom, ktorého sociálni demokrati dosiahli najmenej percent v histórii. Voľby len pár mesiacov po tých oficiálnych si však nepraje takmer nikto. „Je veľká pravdepodobnosť, že nahrajú radikálnej pravici AfD, ktorá sa už teraz stala tretím najsilnejším hnutím,“ hovorí analytička Zuzana Lizcová.
Všetky oči sa v súčasnosti upierajú na to, ako situáciu zvládne sama Merkelová. Nemecké médiá skloňujú aj možnosť, že jej pozícia kancelárky je po tomto pate výrazne naštrbená. S jej líderskou pozíciou má čoraz väčši problém partnerská strana CSU, ktorá chcela pretlačiť horný limit na utečencov. V predčasných voľbách by sa tak mohla stiahnuť do úzadia. „Stroskotanie rozhovorov je pre ňu veľká politická rana, ale to, či sa z nej dokáže spamätať, sa ukáže v najbližších dňoch. Záleží na tom, či jej kolegovia budú za ňou stáť, alebo si vyberú niekoho iného,“ dodáva Lizcová.
- utečenci - riešil sa strop na príchody migrantov do krajiny aj to, či majú právo prísť ich rodiny
- klimatické nezhody - otázne bolo zatvorenie väčšiny uhoľných elektrární a viac peňazí do ochrany životného prostredia
- osobná nedôvera medzi lídrami strán - v mnohých témach smerovali ku kompromisom, avšak osobné vzťahy medzi aktérmi neboli ideálne
Čo sa bude diať
1. Merkelová sa pokúsi o znovuotvorenie rozhovorov so Slobodnými FDP a Zelenými - 60%
2. Prezident spolu s kancelárkou začnú krajinu pripravovať na predčasné voľby - 30%
3. Merkelová bude chcieť vládnuť v menšinovej vláde - 10%
KANCELÁRKA NEVEDELA UDAŤ SMER
Zuzana Lizcová, analytička Asociácie pre medzinárodné otázky
- Angela Merkelová môže viesť Nemecko k predčasným voľbám. Jej menšinová vláda by musela dvakrát neuspieť a získať nedôveru. Pri treťom pokuse by za spolupráce s prezidentom mohla viesť menšinovú vládu. Merkelová je politička, ktorá prežila hocičo. Jej sila je v tom, že je pragmatická, dokáže riešiť veci silne neideologicky, čo možno chýbalo v týchto rokovaniach - silný líder, ktorý by dianiu v koalícii udával smer. Zaujímavé je, že predseda FDP, ktorý sa rozhodol rozhovory prerušiť, neargumentoval obsahovými bodmi. CDU a Zelení hovorili, že sa to vyvíjalo dobrým smerom a v mnohých témach mohli docieliť kompromisy. Otázka teda je, či rozhovory nenabúrali skôr osobné vzťahy medzi aktérmi, rozpoltenosť strán než konkrétne programové body.