Pripomína, že sa tak stalo napriek vynikajúcej ponuke, ktorú spolu s ministerstvom zdravotníctva predložilo.
"Sme presvedčení, že občania Európskej únie z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," povedal pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.
Ako poznamenal, život ale ide ďalej. "A nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové," zhrnul Susko.
Slovenská republika v pondelok neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole.
Po odchode Británie z Európskej únie sa Európska agentúra pre lieky (EMA) z Londýna presťahuje do holandskej metropoly Amsterdamu. Medzi ním a severotalianskym Milánom nakoniec podľa diplomatických zdrojov ČTK rozhodlo v pondelok v podvečer žrebovanie. Tretie kolo tajnej voľby 27 krajín totiž skončilo nerozhodne, jeden štát sa zdržal.