S odkazom na vyjadrenie hovorcu strany o tom informovali svetové médiá. Podľa britského spravodajského serveru BBC viní strana, ktorej do nedele Mugabe predsedal, prezidenta z toho, že umožnil svojej žene Grace "uzurpovať ústavnú moc". Prezident by mohol byť zbavený funkcie už v stredu.
Mugabe je od minulej stredy v domácom väzení po tom, čo armáda Zimbabwe obsadila vládne budovy a zadržala mnohých čelných predstaviteľov štátu, údajne aby prečistila Mugabeho okolie od "zločincov". Prezident, vládnuci v krajine 37 rokov, v nedeľu odmietol abdikovať a v televíznom prejave povedal, že Zimbabwe povedie do decembrového zjazdu ZANU-PF, ktorému chce predsedať. Strana ale v nedeľu prezidenta odvolala z funkcie predsedu a vylúčila jeho manželku Grace Mugabeovú, ktorá sa v posledných týždňoch javila ako pravdepodobná nástupkyňa po odchode svojho manžela. Strana zároveň Mugabemu dala čas na rezignáciu do pondelkového poludnia, prezident ale ultimátum nerešpektoval.
V pondelok ZANU-PF označila svojho dlhoročného lídra za pôvodcu politickej nestability a pripísala mu zodpovednosť za "bezprecedentný ekonomický úpadok z posledných 15 rokov". Rozhodnutie začať v utorok proces takzvaného impeachmentu bol podľa jedného činiteľa vládnucej strany citovaného agentúrou AP "jednomyseľné". Námestník tajomníka strany pre právne veci Paul Mangwana uviedol, že celý proces zosadenia prezidenta by mohol skončiť už v stredu. Finálna spoločná rezolúcia senátu a poslaneckej snemovne musí získať v oboch komorách parlamentu dvojtretinovú podporu. Podľa Mangwana má snaha podporu aj u opozičnej strany Hnutie pre demokratickú zmenu (MDC), tá sa však k veci ešte nevyjadrila. Najskôr musí ale návrh na odvolanie Mugabeho posúdiť špeciálny parlamentný výbor, ktorý bude zrejme ustanovený v utorok.
V tejto chvíli nie je jasné, či by Mugabeho na poste prezidenta po prípadnom zosadení nahradil druhý viceprezident a stúpenec Grace Mugabeovej Phelekezela Mphoko, alebo Emmerson Mnangagwa, ktorého odvolanie z pozície prvého viceprezidenta zo 6. novembra politickú krízu v Zimbabwe odštartovalo. Mnangagwa má podporu armády, muž s prezývkou "krokodíl" je však kritizovaný napríklad za pôsobenie v pozícii šéfa štátnej bezpečnosti v 80. rokoch, kedy pri vládnym ťažení proti odporcom zahynulo podľa odhadov 20 000 ľudí. Kritici Mnangagwa sa tak obávajú, že krajina iba vymení jedného autokratického vodcu za iného.
"Hlboko zakorenené štruktúry, ktoré privodili túto zmenu vedenia, zostanú nezmenené a nedopustia akúkoľvek skutočne demokratickú reformu," komentoval udalosti pre agentúru Reuters zimbabwiansky akademik Oxfordskej univerzity Miles Tenda. Podľa spravodajcu BBC Andrewa Hardinga každopádne v krajine vládne presvedčenie, že Mugabeho éra je na konci. "Tridsaťsedem rokov, mal ste svoju chvíľu, teraz ste politicky na odpis," povedal šéf vplyvnej organizácie vojnových veteránov Chris Mutsvangwa. "Sobotňajšíe protesty dali niečomu priechod a ľudia veria, že bola prekonaná určitá hranica," napísal v pondelok Harding. Mugabe napriek tomu na utorok zvolal schôdzu svojej vlády, prvú od chvíle, keď v stredu do ulíc hlavného mesta Harare vošli obrnené vozidlá armády. Úrad vlády ale strážia vojaci, zatiaľ čo prezidentovi najbližší spolupracovníci sú vo väzbe.