Hoci sa väčšine zamestnancov ježili vlasy na hlave po tom, čo počuli, že by sa mali sťahovať práve do Bratislavy, Slovensko sa aj vďaka tomu, že vo východnej Európe nesídli zatiaľ žiadna agentúra, radilo medzi topku. V tajnom hlasovaní však napokon Bratislava nepresvedčila dostatok európskych krajín. Čo nám zlomilo väz?
Medzi najhorúcejších kandidátov ešte v pondelok večer patrilo Slovensko, Holandsko, Taliansko a Dánsko. Do druhého kola napokon postúpila podľa portálu Politico len posledná trojica. Bratislava získala 15 hlasov a skončili sme zo 16 krajín na štvrtom mieste. Do druhého kola postupovala len prvá trojka. Nepomohli nám ani zákulisné rokovania, ktoré vyvíjalo ministerstvo zdravotníctva krátko pred voľbou. „Nepostúpili sme len tesne a to samozrejme zamrzí. Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov,“ povedal minister Tomáš Drucker s tým, že pri voľbe nebolo zohľadnené geografické kritérium, a tak sme v ďalších kolách nepodporili ani jednu krajinu. V poslednom kole sa ako jediná krajina zdržala hlasovania Slovenská republika.
Lieková agentúra tak bude po novom sídliť v Amsterdame, ktorý porazil v poslednom kole horúceho favorita Miláno. Ako uviedli diplomati pre Financial Times, Taliani napríklad ponúkli za hlasy pre ich krajinu posilnenie jednotiek NATO na Pobaltí, a preto zostávali favoritmi aj v treťom kole. Vidina presídlenia Európskej liekovej agentúry z hlavného mesta Anglicka do inej európskej metropoly nie je len vecou prestíže, ale aj ekonomických benefi tov. „Bol by to veľký stimul predovšetkým v oblasti vedy, vzdelávania a výskumu a vôbec pre vzdelanostnú ekonomiku,“ dušoval sa ešte pred voľbou minister Tomáš Drucker.
Aj preto záujem prichýliť túto inštitúciu prejavilo až 19 krajín. Presídliť 900 zamestnancov, predpokladá vybudovanie istej infraštruktúry. S tým sú spojené aj nové pracovné miesta a príchod nových investorov. V prospech Slovenska malo hrať do karát najmä to, že v tejto časti Európy ešte žiadna agentúra nesídli. „Taktiež máme relatívne dobrú štruktúru, čo sa týka uplatnenia rodinných prislušníkov, zamestnancov a detí. Našou veľkou výhodou bol fakt, že nesmeruje z EÚ, ale skôr je tu tendecia smerovať do jadra EÚ. Tiež v náš prospech hralo, že máme euro,“ povedal pre Nový Čas analytik INEKO Dušan Zachar. Samotná agentúra kladne hodnotila aj budovu v areáli Westend plaza, ktorú na Patrónke stavia firma J&T. Neprekážal im ani fakt, že bola vybraná bez súťaže.
Zamestnanci na Slovensko nechceli
Kým my sme sa o stovky zamestnancov trhali, zdravotnícke špičky nám poslali jasný signál, čo si o našej kandidatúre myslia. Práve to nám napokon mohlo zlomiť väz. Podľa Financial Times totiž až 70 percent z nich na Slovensko ísť nechcelo. Tvrdili, že z Bratislavy je horšia dopravná dostupnosť do iných členských krajín. Prekáža im aj fakt, že osoby rovnakého pohlavia nemôžu uzatvárať sobáš. Naši lekári príchod EMA tak neprežívali. ,,Myslím si, že úroveň medicíny a zdravotníctva na Slovensku o tomto nerozhoduje, či tu budeme mať liekovú agentúru. Je to skôr lobistika v EÚ,“ skonštatoval šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Toto hralo v náš prospech
- po prvýkrát by v nových krajinách Európskej únie sídlila európska agentúra
- vytvorenie nových pracovných príležitostí
- lepšie príležitosti pre univerzity a výskumníkov
- samotná agentúra ocenila ponúkanú budovu, v ktorej by mala v Bratislave sídliť
- dobrá strategická poloha medzi veľkomestami ako Viedeň, Budapešť, Praha
Toto na Bratislave prekážalo
- podľa interného prieskumu agentúry sa až 70 % zamestnancov nechcelo sťahovať do Bratislavy
- nedostatočné letecké spojenie s ostatnými európskymi mestami
- problémom je aj otázka uznávania manželstiev osôb rovnakého pohlavia
POLITICKÁ SILA
Martin Reguli, ekonóm F. A. Hayeka
- Ak by sme túto inštitúciu získali, bol by to dôkaz o nejakom výtlaku politickej sily navonok smerom k európskym hodnotám. Teraz to však bude aspoň podnet na to, aby sa Slovensko viac snažilo preukázať svoju spôsobilosť a pripravenosť na zastrešovanie takýchto organizácií.
ČO MÁ POD PALCOM PRESTÍŽNA INŠTITÚCIA
1. Schvaľuje nové lieky
- Má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov.
2. Podporuje výskum
- Hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle.
3. Stará sao zdravie EÚ
- Má v rukách zdravie 400-tisíc ľudí.
4. 900zamestnancov
- Zamestnáva viac ako 900 ľudí, väčšinou vysoko kvalifikovaných odborníkov.
5. Luxusné sídlo
- Sídli v Londýne, v luxusnej budove vykladanej mramorom s výhľadom na Temžu.
6. Nové pracovné miesta
- Jej presídlením, po ukončení Brexitu, vzniknú nové pracovné miesta.
7. Vznikla v roku 1995
- Bola založená v roku 1995 a skladá sa zo sekretariátu, správnej rady, siedmich vedeckých výborov a množstva vedeckých pracovných skupín.
8. Rozpočet 360 mil. €
- Ročný rozpočet agentúry sa pohybuje na úrovni okolo 360 miliónov eur.
9. Zarábajú 10-tisíc €
- Priemerný plat zamestnanca sa pohybuje na úrovni 6 000 - 10 000 eur.