"Nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie," uviedla členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS).
Poukázala pritom na potrebu boja proti korupcii, snahu o transparentnosť či nešírenie "proruských naratív", čím narážala na návštevu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) v Rusku. "Vo všetkých týchto oblastiach Ficova vláda zlyháva. Na druhej strane, Slovensko a Bratislava sa doteraz zaobišli bez tejto agentúry, takže život ide ďalej. Len občania by mali vedieť, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) poškodzuje Slovensko, a treba ju po nasledujúcich voľbách vymeniť," zhrnula Cigániková.
Hnutie OĽaNO považuje prehru Slovenska za zlyhanie vládnej koalície. Pripomína, že sídlo agentúry mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a poskytnúť lepšie príležitosti pre slovenské univerzity a výskumníkov. Tvrdí, že vláda sa zobudila, už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry. "Je to o to väčšia škoda, že v EÚ sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín," napísalo v reakcii OĽaNO.
Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok si nie je vedomý toho, že sa niečo podcenilo či neurobilo v intenzívnom lobingu. "Naopak, klobúk dolu pred ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD)... Výsledok tiež ukazuje, že aj v EÚ sú národné záujmy, a nehovoriac ekonomické, 'až' na prvom mieste. Život v Únii je aj o tom, že raz je prehlasovaný jeden, inokedy druhý. Takýmito skúsenosťami musíme prejsť tak ako všetci," zhrnul Korčok.
Všetkým, ktorí chcú výsledok "ako nanajvýš povolaní odborníci" hodnotiť, odkázal, že nech kritizujú, ale nech nie sú útlocitní a malicherní. To, že Bratislava neuspela, ho mrzí. Víťaznému Amsterdamu zagratuloval. "Bude to dobré miesto. Tak, ako by bola Bratislava. Kandidovalo 16 krajín. To nie je útecha, víťaz však môže byť len jeden," poznamenal.
Slovenská republika v pondelok neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole.