Informovala o tom agentúra AP. Ruská meteorologická služba podľa nej uviedla vo vyhlásení, že koncom septembra zaznamenala na južnom Urale únik rádioaktívneho izotopu ruténia s nukleónovým číslom 106 do ovzdušia, pričom znečistenie označila za "extrémne vysoké".
Vysoká radiácia bola zistená v dedinách pri závode na spracovanie jadrového paliva Majak, ktorý patrí štátnemu podniku Rosatom. Ten však ešte v októbri vyhlásil, že zdrojom znečistenia nebolo žiadne z jeho zariadení. Možnosť úniku ruténia poprel v utorok aj samotný závod Majak, ktorý uviedol, že tento prvok z vyhoretého jadrového paliva nevyťažuje už "niekoľko rokov".
Majak v Čeľabinskej oblasti bol v minulosti zodpovedný za najmenej dve veľké nehody spojené s únikom rádioaktivity. Ochranárska organizácia Greenpeace v utorok vyhlásila, že dá podnet na ruskú generálnu prokuratúru, aby prešetrila "možné zatajovanie radiačnej nehody" a zistila, či bola zabezpečená dostatočná ochrana verejného zdravia. Francúzsky Ústav radiačnej ochrany a jadrovej bezpečnosti (IRSN) vydal tento mesiac správu, podľa ktorej bola príčinou zachytenia uvedeného rádioaktívneho prvku nad Európou menšia nehoda v jednom z ruských jadrových zariadení. Ako pravdepodobnú oblasť, kde k tejto udalosti došlo, vytýčil územie medzi riekou Volga a pohorím Ural.
Zvýšená prítomnosť rádioaktívneho izotopu ruténia v ovzduší podľa IRSN nepredstavovala pre európske krajiny nijaké zdravotné alebo environmentálne riziko. Experti už začiatkom októbra uviedli, že zdroj mierneho zvýšenia rádioaktivity v európskych krajinách sa nachádza v oblasti južného Uralu. Nehodu v jadrovej elektrárni však ako príčinu vylúčili. Rádioaktívne ruténium je využívané okrem iného ako zdroj žiarenia pri liečbe rakoviny alebo v energetických systémoch vesmírnych družíc.
Závod sa bráni: S Ruthéniom nepracujeme!
V reakcii na správy v svetových médiách, ktoré sa snažia nájsť pôvodcu ruténia 106 nameraného v ovzduší nad Európou na prelome septembra a októbra, podnik Majak uvádza, že nemôže být pôvodcom, protože s týmto izotopom samostatne nepracuje už niekoľko rokov. Podnik vyhlásil, že zvýšená koncentrácia ruténia 106 bola najprv nameraná v niekoľkých krajinách Západnej Európy a ďalej v Tatarstane, Volgograde a na Južnom Urale, a to v podobnom rozsahu (10 – 20 mBq/m3). Extrémne vysoká koncentrácia bola nameraná na Slovensku (29. – 30. septembra 2017) a v Rumunsku (30. septembra 2017), ktoré sú od podniku Majak vzdialené zhruba 3000 kilometrov. „Ruténium by se do ovzdušia mohlo dostať skrz výrobu nových zdrojov žiarenia obsahujúcich ruténium 106, ich prevádzka alebo prepracovanie použitých kusov,” tvrdí závod. Dodáva, že práce na separácii ruténia 106 z použitého jadrového paliva (a výroba na ňom založených zdrojov ionizujúceho žiarenia) v podniku neprebiehajú už niekoľko rokov. „Podnik Majak teda nemôže byť zdrojom zvýšenej koncentrácie ruténia 106 v ovzduší,“ uzatvára svoje vyhlásenie podnik Majak.