"Diabolská vláda IS sa skončila," uviedla agentúra DPA v citáte zo Solejmáního listu iránskemu najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu, ktorý zverejnili iránske médiá. Vlády a obyvatelia Sýrie, Iraku, ale aj Iránu si tak podľa neho môžu pripísať historické víťazstvo.
Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok "zablahoželal všetkým, ktorí sa podieľali na boji proti tejto skupine, nepoznajúcej nič iné okrem vraždenia, krutostí a skazy". Dodal, že hoci majú na porážke IS hlavný podiel Sýrčania a Iračania, je to veľký úspech aj pre Iráncov, ktorí im pomáhali. Dôležitú úlohu na ceste k tomuto vojenskému víťazstvu podľa Rúháního zohrali rokovania ruských, tureckých a iránskych diplomatov o konflikte v Sýrii, ktorých dejiskom bola kazašská Astana.
Irán doteraz vždy tvrdil, že príslušníci jeho Revolučných gárd pôsobia v Sýrii a Iraku len ako vojenskí poradcovia v boji proti IS. Zároveň však bolo verejným tajomstvom, že obzvlášť jednotky Kuds sa do bojov zapojili i priamo a mnoho iránskych vojakov prišlo o život.
Pre sunnitských extrémistov z IS má prevažne šiitský Irán rovnaké postavenie ako tzv. neveriaci.
Džihádisti z IS sa v roku 2014 postupne zmocnili takmer tretiny územia Iraku, ako aj polovice susednej Sýrie a na dobytých územiach vyhlásili svoj "kalifát". V súčasnosti však IS prišiel už o takmer celé jeho územie.