Peking prerušil vzťahy s Vatikánom v roku 1951 po tom, čo v krajine prevzala moc komunistická strana a čínskou katolícku cirkev postavila mimo vplyvu pápeža. Náprava vzťahov s Čínou sa stala jedným z bodov agendy pápeža Františka aj jeho predchodca Benedikta XVI. "Pôjde o udalosť, ktorá prekročí hranice aj čas a zjednotí odlišné kultúry a civilizácie," uviedol na tlačovej konferencii Ču Ťien-čcheng, šéf Čínskeho kultúrneho investičného fondu. "Posilní priateľstva medzi Čínou a Vatikánom a prispeje k normalizácii diplomatických vzťahov," dodal zástupca Pekingu.
Čínska vláda a komunistická strana používajú spomínaný fond ako prostriedok takzvané mäkké diplomacie, pripomenula agentúra AP. "Krása a umenie, ktoré prekonávajú strach aj hranice, sú skutočnými prostriedky dialógu," povedala na tlačovej konferencii riaditeľka vatikánskych múzeí Barbara Jattaová. Novinárov ďalej informovala, že do pekinského Zakázaného mesta poputuje na marcovú výstavu 39 objektov z vatikánskej etnologické zbierky, ktoré pochádza z Číny. "V istom zmysle sa 39 zo zapožičaných objektov vracia domov," uviedla. Posledným umeleckým dielom bude maľba zastupujúci západnej kresťanské umenie, ktorá ešte nebola vybraná.
Čínska strana vatikánskym múzeám prepožičia 10 plátien súčasného maliara Čang Jena a 30 ďalších umeleckých diel, ktoré budú predstavovať rôzne obdobia čínskych dejín. Nemálo z 12 miliónov čínskych katolíkov je súčasťou takzvanej podzemnej cirkvi a zachovávajú lojalitu pápežovi. Väčšina ale spadá do oficiálneho Čínskeho združenia vlasteneckých katolíkov (CPCA), ktorá v roku 1957 založila komunistická strana.
Hlavný rozpor, ktorý diplomatické vzťahy blokuje, vyplýva z toho, že podľa Vatikánu náleží právomoc menovať biskupov iba pápežovi, a nie štátu.