Súhlas s tým v stredu vyjadrila vláda. Výška príspevku je milión eur, pomoc sa zameria na región severnej Afriky. Cieľom Slovenska je zlepšiť životné podmienky v krajinách pôvodu a tranzitu migrantov, odôvodnil minister zahraničných vecí. Viazať príspevok teritoriálne na región severnej Afriky navrhol vzhľadom na skutočnosť, že tento je najviac zasiahnutý migračnou a utečeneckou krízou a absencia zdrojov je tu najvypuklejšia.
Možné poskytnutie pomoci oznámil premiér Robert Fico (Smer-SD) na októbrovom summite v Bruseli. Európski lídri na summite požiadali, aby sa do nasledujúceho zasadnutia Európskej rady v decembri 2017 vyriešila otázka stavu podfinancovania zvereneckého fondu a potreba pokrytia všetkých relevantných aktivít v roku 2017, ako aj v ďalšom období s dôrazom na Líbyu.
Európska komisia vyčíslila chýbajúce finančné zdroje pre región severnej Afriky v roku 2017 na 110 miliónov eur pre už bežiace aktivity a v roku 2018 na 230 miliónov eur pre plánovanie ďalších aktivít. Pripravila tiež zoznam projektov, ktoré je treba dofinancovať. Na pomoc, ktorú SR poskytne, by mala nadviazať aj angažovanosť slovenských rozvojových kapacít realizovaná aj v spolupráci s iným donorom etablovaným v regióne.
Slovensko od prepuknutia migračnej a utečeneckej krízy poukazovalo primárne na potrebu riešenia príčin nelegálnej migrácie a zastavenia masových migračných tokov. Ako jeden z prvých členských štátov EÚ prispelo do zvereneckého fondu sumou 600 000 eur. Spoločne s partnermi z krajín V4 financovalo pilotný projekt v Keni v celkovej výške dva milióny eur.
O zriadení Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike rozhodla Európska komisia 20. októbra 2015. Zriadený bol na obdobie do 31. decembra 2020 ako strednodobý nástroj pre riešenie aktuálnych výziev v Afrike. Operačný výbor fondu doposiaľ schválil celkovo 117 programov v troch programových regiónoch v celkovej sume 1,93 miliardy eur.