Oriešok pri rozhodovaní, či si máte kúpiť vašu vysnívanú nehnuteľnosť, alebo radšej počkať, vám môže pomôcť rozlúsknuť nový projekt Realitnej únie SR - Realitný barometer. Analýze podrobili vyše 20-tisíc inzerátov, v ktorých porovnali ceny v septembri a októbri. Ako je na tom váš región a čo odporúčajú odborníci?!
Akú hodnotu má vaša nehnuteľnosť? Dokázali by ste na nej oproti kúpe zarobiť? Odpoveď na tieto otázky prináša unikátny projekt Realitnej únie SR - Realitný barometer, ktorý bude porovnanie zverejňovať pravidelne každý mesiac. „Mapovanie cien pomôže nielen realitným odborníkom, ale aj bežným ľuďom správne sa rozhodnúť, kedy si nehnuteľnosť kúpiť, alebo tú svoju výhodne predať,“ vysvetlil predseda Realitnej únie SR Attila Mészáros. Odborníci na reality mapujú nielen ceny uvedené v inzerátoch, ale vychádzajú aj zo svojho transakčného registra, kde zbierajú ceny, za ktoré sa byty skutočne predali. „Údaje o cenách bytov z konkrétnych realitných obchodov doň vkladajú naši členovia,“ vysvetlil Mészáros. Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického sa ceny bytov v posledných mesiacoch upokojili a priemerná hodnota za štvorcový meter sa menila len minimálne. V súčasnosti je to priemerne 1 475 eur za štvorcový meter. Najdrahšia je Bratislava, kde ceny prekročili miestami 3-tisícovú hranicu. Naopak, najlacnejšie nehnuteľnosti sú v Trenčíne, Banskej Bystrici a Prešove, kde reálne zaplatíte za štvorcový meter staršieho bytu okolo 1 100 eur. Na porovnanie: ak si chcete kúpiť starší trojizbový byt s rozlohou 70 m², v hlavnom meste si pripravte zhruba 154-tisíc eur, v Košiciach zaplatíte viac ako 93-tisíc, no a v Banskej Bystrici musíte dať dohromady takmer 80-tisíc eur.
S kúpou radšej počkajte
Kým prvá polovica roka priniesla cenový boom, rok 2018 sa bude niesť v duchu stagnácie, resp. klesajúcich cien. „Predpokladám, že budúci rok dôjde skôr k poklesu ako k cenovému rastu. Takáto zmena trendu v cenách bytov by bola zároveň hrozbou pre developerov. Je možné očakávať, že v najbližších mesiacoch ich bude motivovať zvýšená snaha predať nové nehnuteľnosti ešte za súčasné ceny,“ povedal Kubrický. Stagnáciu cien potvrdzuje aj najväčší inzertný realitný portal nehnutelnosti.sk „Vývoj cien nehnuteľností v 3. štvrťroku 2017 nepriniesol veľké prekvapenia, ale skôr úľavu v podobe ukončenia pretekov v zdražovaní cien najobchodovanejších typov bytov “, doplnil analytik Martin Lazík.
Ceny už vyššie nebudú
Krisztián Vámos (33), Nitra
- Myslím si, že momentálne je cena bytov najvyššia. Predávam teraz, neviem si predstaviť, že ceny budú ešte vyššie. Pred rokom by som si mohol pýtať za byt oveľa menej, bojím sa, že ceny pôjdu už len dolu.
Ako sme mohli zarobiť
Ak by sme napríklad v roku 2003 mali na nákup nehnuteľnosti k dispozícii 100 000 eur, mohli sme si za túto sumu kúpiť v Bratislave dva staršie 3-izbové byty.Dnes by sme si mohli na účet pripísať sumu približne 260 000 eur. V Košiciach by nám v roku 2003 vyšli štyri 2-izbové byty. Teraz by sme ich predajom zinkasovali približne 300 000 eur. Najlepší obchod by sme urobili v Nitre, v roku 2003 by sme si mohli kúpiť za spomínanú sumu až päť 2-izbových bytov, za ktoré by sme pri súčasných cenách dostali až 400-tisíc. Zdroj: nehnutelnosti.sk
Príležitosť investovať
Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk
Výhodné podmienky na hypotekárnom trhu sú motiváciou najmä pre vyššiu strednú vrstvu obyvateľstva v strednom produktívnom veku k investičnému nákupu nehnuteľností. Táto časť obyvateľstva nepotrebuje riešiť svoje primárne bývanie a nákup ďalšej nehnuteľností – čo je typicky byt vo veľkých krajských mestách, berie ako dobrú a bezpečnú investíciu.
Predať či nepredať?
Attila Mészáros, predseda Realitnej únie SR
- Od roku 2018 sa bude uplatňovať daňový bonus, ktorý nahradí doterajší systém nižších úrokov pre žiadateľov do 35 rokov veku. Predávajúci majú preto momentálne šancu vyberať si zo silnej skupiny záujemcov. To by malo v krátkodobom výhľade ešte držať ceny nehnuteľností v zaujímavej výške pre predávajúcich. Samozrejme, trh je výrazne lokálny, preto treba brať do úvahy výrazné rozdiely v dopyte po bytoch v Bratislave oproti ekonomicky zaostávajúcim regiónom.