Pohárik alkoholu si doprajeme často, a obmedziť by sme mali aj fajčenie. Medzi ďalšie rizikové faktory patria aj zlé stravovanie a obezita, ktorá sa najmä u detí za posledné roky až zdvojnásobila. Na aké ochorenia najčastejšie zomierajú Slováci a čo radia odborníci, aby sa zlepšilo naše zdravie?
Podľa zistení prieskumu sa náš zdravotný stav od roku 2000 zlepšil. Stále sa však dožívame menej, ako je priemer Európskej únie. Stredná dĺžka života u nás je nižšia o 4 roky. Vo veľkej miere je to spôsobené vysokou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia, ide o najčastejšiu príčinu úmrtia u žien aj u mužov. Spolu s rakovinou sú zodpovedné za takmer ¾ úmrtí u nás.
Choroby, na ktoré zomierame
Štyri hlavné príčiny úmrtia na Slovensku sa od roku 2000 nezmenili - ide o choroby srdca, cievnu mozgovú príhodu, rakovinu pľúc a rakovinu hrubého čreva a konečníka. Úmrtnosť na Alzheimerovu chorobu a inú formu demencie sa od roku 2000 do roku 2014 takmer zdvojnásobila aj z dôvodu starnutia obyvateľstva.
Deti s obezitou
Alarmujúce sú aj čísla pri počte fajčiarov. Podľa analýzy by mohlo pomôcť „zníženie fajčenia tabaku medzi mladistvými a dospelými, ktoré je najväčším odstrániteľným rizikovým faktorom,“ uvádza sa v správe. V súčasnosti u nás totiž stále fajčí takmer štvrtina dospelých ľudí. Rastúcim problémom na Slovensku je nadváha u detí. Stále zostáva pod priemerom EÚ, ale v priebehu 10 rokov sa počet obéznych detí takmer zdvojnásobil, a to z 8 % na 15 %. Obézny je u nás každý šiesty dospelý Slovák, čo zodpovedá celoeurópskemu priemeru. Dokument však upozorňuje, že ak je niekto obézny v detstve, je predpoklad, že bude aj v dospelosti. Európska komisia poukazuje aj na nedostatok všeobecných lekárov na Slovensku, pričom len málo z absolventov medicíny sa rozhodne práve pre túto špecializáciu. Väčšina údajov v prieskume vychádza z údajov z rokov 2014 a 2015.
Dlhý život bez zlozvykov
Ľubomír Okruhlica, šéf Centra pre liečbu drogových závislostí
- Z hľadiska celkového životného štýlu možno povedať, že fajčenie aj alkohol skracujú život. Ak prestanete fajčiť, prudko sa zlepšuje zdravotný stav, najmä čo sa týka kardiovaskulárnych rizík. Viac ako desať rokov trvá, kým sa zníži riziko onkologických ochorení na úroveň porovnateľnú s nefajčiarom. Pri konzumácii alkoholu platí pravidlo, že čím viac niekto pije, o to výraznejšie si skracuje život.
V puberte sa hmotnosť často upraví
Katarína Skybová, odborníčka na zdravú výživu
- Pri nadváhe u dieťaťa do 9 rokov netreba robiť žiaden poplach, len ho viesť k aktivite. Je veľký predpoklad, že v období puberty sa hmotnosť dostane do normálu. Ak má dieťa nadváhu v 15 rokoch, treba sa zníženiu hmotnosti začať venovať aktívne. U detí má tento problém skôr psycho-sociálny aspekt, napríklad vylúčenie z kolektívu a posmešky. Naopak u dospelých sú nadváha a obezita už zdravotným problémom. Riziká sa začnú prejavovať už po piatich rokoch. Vzniká takzvaný metabolický syndróm, ktoré môže následne prerásť do ochorení, ako sú hypertenzia, diabetes a ďalšie.
Základom zdravia je pohyb
Viliam Fischer, kardiochirurg
- Jedným zo závažných problémov je dnes nedostatok pohybu. Málo sa hýbeme, namiesto toho, aby sme vyšli pešo po schodoch, použijeme výťah. Len málo ľudí sa pravidelne venuje športu. Pre imunitu a celkový zdravotný stav je kľúčová fyzická kondícia. Aj keď sa nám často nechce, treba prekonať lenivosť a začať športovať. Moje odporúčanie pre každého je najmenej trikrát pohyb. A to nielen ako prevencia kardiovaskulárnych,
ale aj mnohých ďalších ochorení.
Slováci v číslach
- Počet obyvateľov: vyše 5,4 milióna
- Obyvateľov nad 65 rokov: 14 %
- Počet detí narodených na 1 ženu: 1,4*
- Miera chudoby: 8,4 %
- Priemerný vek dožitia - obe pohlavia: 76,7 roka
- Priemerný vek dožitia - muži: 73,7 roka
- Priemerný vek dožitia - ženy: 80,2 roka
*počet detí narodených žene vo veku 15 - 49 rokov
Fajčenie
- 23 % dospelých fajčí každý deň
- 30 % mužov a 16 % žien fajčí
- 16 % chlapcov vo veku 15 rokov fajčí
- 18 % dievčat vo veku 15 rokov fajčí
Pitie alkoholu
- 10,2 litra je priemerná spotreba na dospelú osobu
- 13 % ľudí pije nárazovo veľa
- 1 z 8 pije pravidelne veľa
- 26 % mladistvých dievčat už bolo opitých
- 29 % mladistvých chlapcov už bolo opitých
Obezita
- 16 % dospelých je obéznych
- 22 % s najnižším vzdelaním
- 8 % s vysokoškolským vzdelaním
- 15 % pätnásťročných má nadváhu či obezitu
*za rok 2014