Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na indonézsky úrad pre zmierňovanie následkov prírodných pohrôm. Podľa vulkanológov sa prítomnosť magmy niekedy odráža v stĺpe popola, na ktorom možno dokonca aj počas dňa vidieť červenooranžovú žiaru.
Hovorca úradu pre zmierňovanie následkov prírodných pohrôm Sutopo Purwo Nugroho povedal, že na základe informácií zo strediska, ktoré monitoruje činnosť sopky, existuje možnosť ešte väčších erupcií. Uviedol, že "od včerajška sa objavili erupcie, ktorých zvuk bolo počuť až do vzdialenosti 12 kilometrov". Podľa Nugroha úrady reagujú na základe najhoršieho možného scenára, pretože vulkán Agung mal v minulosti veľmi intenzívne erupcie. Posledný veľký výbuch tejto sopky nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí.
Sopka Agung vychrlila počas víkendu popol do výšky niekoľkých kilometrov, v dôsledku čoho museli v nedeľu zastaviť prevádzku menšieho medzinárodného letiska na susednom ostrove Lombok. Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.
Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.