Na indonézskom ostrove Bali vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti. Výbuch sopky Agung môže nastať v ktoromkoľvek okamihu. Letisko včera uzavreli, čo spôsobilo chaos medzi turistami.
Sopka Agung sa prebrala v septembri. jej výbuch vo februári 1963 si vyžiadal 1 700 obetí na životoch, preto úrady neberú nič na ľahkú váhu. V okruhu 7,5 km okolo vulkánu vyhlásili zakázanú zónu a evakuovali 140-tisíc ľudí. Včera okruh rozšírili na 10 km. Nový príkaz na evakuáciu sa týka ďalších 100 000 ľudí.
Dôvodom je rastúca aktivita sopky. Tá chrlí popol a dym do výšky 4 km. Magma sa nachádza tesne pod povrchom a na svahoch hory sa dalo do pohybu vulkanické bahno.
Pre popol v ovzduší včera uzavreli letisko na Bali, čo na ostrove uväznilo tisícky ľudí. Tí museli hľadať iné spôsoby dopravy. Väčšina sa rozhodla prespať na letisku v nádeji, že dnes ho otvoria.
Na Bali je aj naša čitateľka Lila. Nachádza sa v potápačskom rezorte, ktorý je od sopky Agung vzdialený asi 30 km.
Situáciu zatiaľ vidí pokojne, život mimo evakuovaných oblastí pokračuje ďalej. Na ostrove je na stáži a zatiaľ neodchádza. V prípade evakuácie má k dispozícii trajekt v blízkom prístave Padnag-bai, z ktorého sa môžu obyvatelia prepraviť do bezpečia na okolité ostrovy Penida alebo Lombok.
Horšie je na tom Slovenka Mimi. „Ja som v oblasti, kde nás to zatiaľ neohrozuje. Ale bojím sa, že sa mi nepodarí odletieť, lebo za týždeň mám letieť na Slovensko,“ povedala Mimi.
Jej situáciu sťažuje fakt, že je tehotná a o 2 - 3 týždne už nebude môcť letieť. Je možné, že ju manžel bude musieť odviezť na letisko do Surabaye, čo je veľmi dlhá cesta a odletí odtiaľ.
Na obmedzenia na Bali upozorňuje aj slovenské ministerstvo zahraničia na svojich webových stránkach. Úrady situáciu monitorujú a prehodnocujú každých šesť hodín.