Schôdzka sa konala po šiestom summite vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny.
"Ja som dnes využil to krátke stretnutie na to, aby som dohodol termín návštevy v Číne. Verím... že prelom februára a marca je termín, keď budem môcť na najvyššej úrovni navštíviť Čínu a dotiahnuť množstvo projektov do konca," povedal Fico slovenským novinárom. "Opätovne som zdôraznil najmä potrebu spolupráce v oblasti dopravy, pretože ak nezaspíme, ak neurobíme zásadné politické chyby v nejakých vyhláseniach, tak Slovensko môže byť mimoriadne dôležitou krajinou v tranzite z Číny do Európy," dodal.
Takýto tranzit by mohol podľa jeho slov významne pomôcť prekladiskám, hlavne však pomôže slovenským nákladným prepravcom. "Financovanie v rámci takzvaného Junckerovho plánu je veľmi komplikované a možno Čína je pripravená investovať do spoločných projektov rýchlejšie ako Európa. Preto spolupráca Srbska, Maďarska a Číny musí byť pre nás príkladom," reagoval slovenský premiér na otázku TASR, či v otázke železničnej prepravy tovaru Maďarsko nepredbehne Slovensko už rozbehnutým projektom modernizácie trate Budapešť - Belehrad.
Maďarský premiér Viktor Orbán totiž na obchodnom fóre konanom pri príležitosti tohto summitu oznámil, že ešte v pondelok zverejnia v maďarskom úradnom vestníku tender na obnovu uvedenej železničnej trate, ktorú financuje Čína. "Ale ja vidím iné možnosti a budem stále opakovať, že pokiaľ môže byť Slovensko prekladiskom pre stovky, tisíce čínskych vlakov, ktoré sem prídu z Číny na prekladiská v Dobrej, Čiernej nad Tisou alebo v novom prekladisku, ktoré sa bude stavať v blízkosti košického letiska, tak to bude pre nás absolútna ekonomická výhra," uzavrel predseda vlády SR.
Predsedovia vlád Číny a Slovenska hovorili aj o spolupráci v oblasti energetiky.