Pri tejto príležitosti označil demokratickú senátorku za štát Massachusetts Elizabeth Warren za legendárnu rozprávkovú indiánku Pocahontas. Tá Trumpovu poznámku považuje za rasistickú. Informovala o tom agentúra Reuters.
Veteráni, ktorí sa s Trumpom stretli, boli takzvaní code talkers, čiže používatelia jazykového kódu založenom na nepísanom jazyku Navajov, ktorý za druhej svetovej vojny dokonale zmiatol Japoncov. Každá správa prečítaná nahlas "code talkerom" bola vzápätí okamžite zničená. "Japonci robili všetko možné, aby kód prelomili, ale nikdy sa im to nepodarilo," povedal podľa AP jeden z prvých code takerov Chester Nez v rozhovore, ktorý poskytol v roku 2010.
Americký prezident veteránov na stretnutí, ktoré sa konalo v pondelok v Kongrese, pochválil a povedal: "Boli ste tu oveľa skôr ako ktokoľvek z nás... Je tu ale jedna senátorka, ktorá tu už je tiež veľmi dlho. Hovoria jej Pocahontas". Trump počas prezidentskej kampane označil Elizabeth Warren za Pocahontas niekoľkokrát po tom, čo povedala, že má indiánskych predkov.
Senátorka predtým učila na právnickej fakulte Harvardovej univerzity a bola poradkyňou Trumpovho predchodcu Baracka Obamu. Do Senátu bola zvolená v roku 2012. "Je smutné, že si prezident Spojených štátov nedokáže ani počas ceremoniálu, ktorý sa konal na počesť týchto hrdinov, odpustiť rasistické poznámky," povedala vo vysielaní televízie MSNBC.
Hovorca Bieleho domu Sarah Sanders odmietla, že Trumpová poznámka bola rasistická. "Myslím, že väčšinu ľudí pohoršuje, že senátorka klame o svojom pôvode s vidinou kariérneho rastu," povedala. Šéf Národného kongresu amerických indiánov Jefferson Keel požiadal Trumpa, aby posolstvo Pocahontas nezneužíval.