Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, kde bolo hygienikom nahlásených 216 ochorení. Najnižšia chorobnosť bola v Žilinskom kraji, kde bolo nahlásených len sedem ochorení.
Najčastejšie na žltačku ochoreli deti vo veku päť až deväť rokov. Vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ Jana Hamade preto rodičom radí, aby u svojich detí budovali návyk na umývanie si rúk už od útleho detstva. "Najmenší sú z dôvodu vyvíjajúcej sa imunity a užšieho sociálneho kontaktu s inými deťmi náchylnejší na ochorenia," vysvetlila.
Ochorenie má väčšinou ľahký priebeh a končí sa uzdravením, pričom chorí sú obyčajne izolovaní v nemocnici na infekčnom oddelení. Závažnosť vírusovej hepatitídy A podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa spočíva v jej ľahkom šírení a prechodom do epidémií.
"Preto je v čase jej zvýšeného výskytu dôležité upriamiť pozornosť na efektívnu ochranu," vysvetlil Mikas. "Najúčinnejším opatrením je aktívna imunizácia - očkovanie proti vírusovej hepatitíde A. Najdôležitejším preventívnym opatrením je dodržiavanie zásad osobnej hygieny, najmä umývanie rúk," doplnil.