Domácnosti budú musieť načrieť hlbšie do peňaženiek najmä v prípade elektriny, ktorej koncová cena oproti minulému roku stúpne v priemere o 2,71 %. O niečo hore pôjdu aj ďalšie dôležité komodity, ako sú voda, teplo či plyn. Čo môže za zdvíhanie cien energií?
Jahnátek len nedávno vymenil na čele Úradu škandalózneho Jozefa Holienčíka, ktorý musel skončiť po nezvládnutej kauze okolo zvyšovania cien energií. Tie však od začiatku januára 2018 stúpnu napriek výmene na predsedníckej stoličke. „Nárast ceny elektrickej energie v priemere pre Slovensko pre rok 2018 bude 2,71 %. Je to priemerný nárast z maximálnych možných úprav, ktorý si obchodníci urobia,“ vysvetľoval Jahnátek. Jahnátek sa chváli, že sa mu podarilo zabezpečiť optimálne ceny napriek takmer 18 % nárastu na burze. To potvrdzujú aj dodávatelia. „Začiatkom roka 2016 dosiahli ceny po niekoľkoročnom klesaní rekordné dno, odvtedy už neustále stúpajú,” povedal obchodný riaditeľ SE Predaj.
Rovnako ako elektrina ide hore aj plyn - priemerne o 0,38 %. „Cena komodity sa zvýšila. O nárast koncovej ceny požiadali len štyri subjekty,“ dodal Jahnátek. Najväčší dodávateľ plynu ceny nemení. „Ceny za dodávku plynu pre domácnosti a malé podniky zostanú pre zákazníkov SPP v roku 2018 stabilné, na úrovni roka 2017,“ povedal hovorca Ondrej Šebesta.
Problém s dodávateľmi?
Vyššie poplatky za teplo Jahnátek odôvodňuje tým, že jeho cena sa odvíja od nárastu plynu, elektriny či uhlia. V budúcom roku tak zaplatíme o 1 % navyše. „Vplyvom najmä zatepľovania budov objednané množstvo tepla budúci tok poklesne medziročne o 7 %. Bude to závisieť od vývoja počasia,“ tvrdí Jahnátek. Najmenšie pohyby Slováci pocítia v prípade platieb za vodu. Vodné a stočné bude napriek tomu drahšie o jedno percento. „Väčšina vodárenských spoločností nepodala návrh na zvýšenie cien,“ odôvodnil Jahnátek.
Šéf Združenia dodávateľov energií Michal Hudec hovorí, že Jahnátek priznal, že ak by dodávateľom uplatnil všetky parametre, tak koncová cena narastie o 6,7 %. Zároveň upozorňuje, že okrem rastu nákladov priemernej domácnosti môže Slovákov čakať zníženie záujmu dodávateľov. „Keď je dnes domácnosť zvyknutá, že si môže zvoliť dodávateľa elektriny, tak od budúcich rokov, keď sa budú viac komplikovať podmienky pre činnosť dodávky elektriny do domácností, tých dodávateľov môže ubúdať,“ tvrdí.
Úrad upozorňuje, že stanovil len maximálnu cenu, ktorú nemôžu dodávatelia prekročiť. „Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu okamžite ponúknuť všetci dodávatelia energií,“ dodali. Analytik Hudes pripomína fakt, že ceny elektriny na burzách rastú. „S tým sa musí každý odberateľ vyrovnať alebo zamyslieť, či musí mať takú spotrebu,“ dodal Hudec.
Vodné +0,18 %
Stočné +0,91 %
- len niekoľko menších dodávateľov požiadalo o zvýšenie cien
- poplatok za odber vody vzrastie v priemere o 0,18 % a poplatok za odvádzanie odpadovej vody o 0,91 %
Plyn +0,38 %
- ceny zemného plynu na burze rastú
- len 4 menší dodávatelia požiadali o zvýšenie ceny
- SPP, najväčší dodávateľ, nenavrhol žiadnu zmenu
Elektrina +2,71 %
- ceny elektriny na svetových trhoch rastú
- čím vyššiu spotrebu (tarifu) máte, tým viac si priplatíte
- konkrétna miera zdraženia závisí od dodávateľa
Teplo +1%
- cena tepla závisí najmä od cien elektriny, plynu a uhlia
- fixná zložka ceny vzrastie o 0,9 % a variabilná o 1,2 %
- priemerné náklady domácnosti vzrastú o 8,52 € za rok
Domácnosti môžu ušetriť u iných dodávateľov
Jozef Badida, analytik Energie pre vás
Rok 2017 priniesol obrat v cenách elektriny, ktoré po rokoch výrazných poklesov začali opäť rásť a pomáhajú zlepšovať finančnú situáciu výrobcov elektriny. Za rozhodujúce obdobie prvých 6 mesiacov cena na pražskej burze narástla asi o 18 %, takže tá by mala byť automaticky premietnutá do koncovej ceny domácností približne na úrovni 6 %. Keďže však ÚRSO zvýšil cenu elektriny v priemere o 2,71 %, nevedno, kde sa stratil ten zvyšok. Ide však len o maximálne ceny elektriny, preto ak chcú domácnosti ušetriť, mali by sa poobzerať po lacnejšej ponuke iných dodávateľov.