KĽDR neskôr oznámila úspešný test novej medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorej dosah podľa Pchjongjangu pokryje celé územie USA. Na popud Japonska, Južnej Kórey a Spojených štátov dnes kvôli severokórejskému raketovému testu zasadne Bezpečnostná rada OSN. Americký minister obrany James Mattis uviedol, že raketa dosiahla vo svojom lete väčšej výšky, než akákoľvek predchádzajúca raketa odpálená v KĽDR. Z testu vyplýva, že ak by raketa bola odpálená pod menším uhlom, mohla by mať akčný rádius 13 000 kilometrov. "Takáto raketa by mala dostatočný akčný rádius, aby zasiahla Washington a ktorékoľvek iné miesto na americkej pevnine," uviedol americký vedec David Wright.
Severokórejská strana neskôr prostredníctvom štátnej televízie oznámila úspešný úspešný test novej medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-15. Dosah novej strely podľa KĽDR pokryje celé územie USA. Severná Kórea ďalej uviedla, že dosiahla "historického" ciele - stala sa jadrovým štátom, informovala agentúra AFP.
CNN uviedla, že od zvolenia prezidenta Donalda Trumpa Severokórejčania vykonali 23 raketových skúšok.
Južná Kórea reagovala okamžitú demonštrácií sily: vypálila tri rakety. "Táto raketová skúška je ďalší znepokojivú provokáciou a vážnym ohrozením medzinárodnej bezpečnosti," uviedla hovorkyňa šéfky diplomacie Európskej únie. Severokórejský test odsúdila aj Severoatlantická aliancia.
Skúška balistickej rakety KĽDR nič nezmenila na prístupe Spojených štátov k severokórejskému problému, uviedol americký prezident Donald Trump. "Postaráme sa o to," dodal bez ďalšieho. Americký minister zahraničia Rex Tillerson povedal, že "diplomatické možnosti ... zostávajú v hre". Vyzval medzinárodné spoločenstvo k ďalším opatreniam voči KĽDR nad rámec sankcií Bezpečnostnej rady OSN, konkrétne k zákazu námornej dopravy tovaru do Severnej Kórey aj z nej.