Ekonóm Oto Hudec z TUKE tvrdí, že odlev mozgov z východu je spôsobený predovšetkým ekonomickým motívom. „Mladí hľadajú možnosti, ako čo najrýchlejšie odtiaľ odísť,“ hovorí. Vyšší zárobok však nie je jediným dôvodom odchodu mladých z východného Slovenska. „Zahraničných Slovákov podľa prieskumu trápi u nás najviac korupcia, rodinkárstvo a stav verejných inštitúcií. Veľa ľudí je frustrovaných z kvality verejných služieb a politickej kultúry,“ vysvetľuje ekonóm Tomáš Hellebrandt, ktorý poukazuje aj na veľké regionálne rozdiely na Slovensku.
„Východ sa od roku 2000 nepribližuje, ale, naopak, úrovňou sa vzďaľuje od západného Slovenska,“ upozorňuje. Politológ UPJŠ Alexander Onufrák vidí riešenie situácie i v podpore lokálpatriotizmu východniarov. „Môžeme napríklad začať aj tým, že budeme kupovať výrobky z východného Slovenska, napríklad aj jogurty, minerálky či zeleninu, a tak dáme niekomu prácu,“ vraví.
Vrátila som sa
- Prišla som späť na východ po tom, ako som dlhšie obdobie strávila v Bratislave a v Anglicku, kde som pracovala v školách medzi migrantmi. Chcela som sa vrátiť na východné Slovensko, oslovil ma projekt Teach for Slovakia, cez ktorý učím na základnej škole v Bardejove.
Odišla som
- Išla som študovať do Dublinu a našla som si tam aj uplatnenie. Platové podmienky sú oveľa výhodnejšie ako na Slovensku. V mojom rozhodovaní zohrávalo úlohu i to, že v Írsku spoločnosť funguje úplne inak, je otvorenejšia a ústretovejšia.