Vyhlásil to v stredu hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej. Hovorca James Slack uviedol, že zoskupenie Britain First má v úmysle rozdeľovať komunity prostredníctvom používania "nenávistných naratívov, ktoré podsúvajú klamstvá a vyvolávajú napätie". Podľa Mayovej hovorcu Trump "pochybil", keď videá zdieľal.
Úrad britskej premiérky však dodal, že nedošlo k stiahnutiu pozvania pre amerického prezidenta, ktorý má prísť na štátnu návštevu Británie. Agentúra AP pripomína, že opoziční politici vyzývajú po Trumpovom zdieľaní krajne pravicových videí na jej zrušenie.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová bránila zdieľanie videí s tým, že Trump chcel "propagovať silné hranice a silnú národnú bezpečnosť". Uviedla, že si nie je istá, ako prezident tie videá objavil. Na otázku, či šéf Bieleho domu nemá zodpovednosť overiť si obsah, Sandersová povedala: "Či už je to reálne video, hrozba je reálna a to je to, o čom prezident hovoril". Dodala, že s Trumpom nehovorila o tom, ako by to mohlo ovplyvniť jeho vzťah s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Všetky tri videá zachytávajú násilnosti, podľa Fransenovej sprievodného komentára páchané moslimami. Sociálna sieť ich vyhodnotila ako príspevky "s citlivým obsahom". Prvé z videí, ktoré Trump zdieľal v utorok miestneho času, zachytáva podľa Fransenovej popisu moslimského migranta útočiaceho na holandského chlapca opierajúceho sa o barlu. Nasledujú dve ďalšie videá, ktoré prezident zdieľal v stredu nadránom. V prvom z nich údajne moslim zničí sochu Panny Márie, v ďalšom podľa Fransenovej komentára dav islamistov zhodí zo strechy tínedžera a po dopade na zem ho dobije na smrť.
Príspevky medzitým na sociálnych sieťach vyvolali zdesenie. Videá odsúdil napríklad aj Brendan Cox, vdovec po britskej poslankyni Jo Coxovej, ktorú vlani zabil ultrapravicový extrémista, pričom pri útoku kričal práve "Británia na prvom mieste!" (Britain First!).
Samotná Fransenová (31) bola v septembri aj začiatkom novembra v Británii zadržaná v súvislosti s obvineniam zo zločinov z nenávisti, ktorých sa mala dopustiť počas malých protestov v Severnom Írsku a južnom Anglicku, priblížila DPA. Po tom, ako sa v stredu dozvedela, že jej príspevky na Twitteri zdieľal samotný Trump, o tom nadšene informovala na vlastnom účte. "Boh ti žehnaj, Trump! Boh žehnaj Amerike!" napísala.