Experti v minulosti predpovedali, že masívne výbuchy vulkánu prichádzajú raz za 45-tisíc až 714-tisíc rokov. Toto tvrdenie z roku 2004 v súčasnosti vyvracia nové zistenie. Podľa vedcov takéto silné erupcie môžu prísť približne každých 17-tisíc rokov. Ba dokonca ešte skôr – každých 5200 rokov.
Geologická štúdia pracovníkov z Univerzite v Bristole uverejnená v magazíne Earth and Planetary Science Letters preukázali, že posledná tzv. supererupcia bola na planéte pred 20 až 30-tisícmi rokov. „Je dôležité si uvedomiť, že absencia supererupcií za posledných 20-tisíc rokov neznamená, že sa niečo oneskorilo. Sopky ohrozujú našu civilizáciu viac ako predtým,“ cituje Daily Mail Jonathana Rougiera, profesora štatistiky na univerzite v Bristole.
Takéto mohutné sopečné explózie môžu do ovzdušia dostať toľko sopečného popola, ktoré zakryje celý kontinent. Následne to spôsobí zmätky nielen v doprave, ale aj v počasí. Poveternostné podmienky sa môžu zmeniť na niekoľko nasledujúcich desaťročí. Sopečný popol totiž môže zahaliť slnko a spôsobiť rapídne ochladenie. To by spôsobilo nedostatok základných potravín a po celom svete by nastal hladomor.
Vedci sa s najväčšími obavami pozerajú na supervulkán, ktorý drieme pod Národným parkom Yellowstone na americkom kontinente. Podľa ich zistení a stúpajúcej aktivite predpokladajú výbuch v blízkej budúcnosti.