Podľa agentúry AP to vo štvrtok oznámil riaditeľ Nobelovho inštitútu Olav Njölstad.
ICAN je združením mimovládnych organizácií, ktoré sa zasadili za prijatie historicky významnej zmluvy o zákaze jadrových zbraní prijatej v júli tohto roku 122 krajinami sveta. Význam tejto zmluvy je najmä symbolický, pretože jadrové mocnosti sa k nej odmietli pridať.
Na odovzdaní Nobelovej ceny pre ICAN budú chýbať veľvyslanci Spojených štátov, Francúzska a Británie, ktorí už minulý týždeň informovali, že na slávnostnom ceremoniáli ich krajiny - v rozpore so zvyklosťami - budú zastupovať radcovia ich veľvyslanectiev. "Evidentne dostali inštrukciu, aby dali najavo svoj rezervovaný postoj k ICAN a k zmluve o zákaze" jadrových zbraní, vyhlásil Njölstad.
Vysvetlil, že svetové veľmoci, "prinajmenšom tie západné", vysielajú na ceremoniál udeľovania cien veľvyslancov. Dodal, že často sa stáva, že veľvyslanectvá zastúpené v Osle vysielajú - napr. z politických dôvodov - diplomatov nižšieho rangu, prípadne aj nikoho.
Americké veľvyslanectvo v Osle vysvetlilo, že zmluva o zákaze jadrových zbraní sa objavila v čase zvýšeného nebezpečenstva v oblasti šírenia jadrových zbraní a neberie ho do úvahy. "Táto zmluva neurobí svet mierovejším, nepremietne sa do zlikvidovania ani jednej jadrovej zbrane a nezlepší bezpečnosť jediného štátu," uvádza sa vo vyhlásení americkej ambasády v Osle.
Sieť ICAN, ktorá 10. decembra v Osle prevezme Nobelovu cenu za mier, dlhodobo tvorí kampane za úplné nukleárne odzbrojenie. Ich najväčším úspechom bolo práve odštartovanie tvorby zmluvy na pôde OSN, ktorá má viesť k úplnému zákazu jadrových zbraní.
Prvé Nobelove ceny udelili 10. decembra 1901 - v deň piateho výročia úmrtia vynálezcu Alfreda Nobela. Nobelove ceny sa udeľujú vo švédskom hlavnom meste Štokholm. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.