Zistili, že aj pri takmer nulovej migrácii bude v Európe v najbližších tridsiatich rokoch pribúdať ľudí s moslimským vierovyznaním. V celkových číslach to znamená, že počet ľudí vyznávajúcich islam vzrastie o 10 až 50 miliónov. Organizácia vychádzala z troch scenárov odhadu ich počtu, pričom v súčasnosti žije na starom kontinente 25,8 miliónov moslimov. Z týchto scenárov vychádza, že množstvo moslimov za každých okolností stúpne od 10 až do 50 miliónov ľudí. V prípade vysokej migrácie očakávajú, že dokopy to tak môže byť 75 miliónov vyznávačov islamu.
„Len oproti roku 2010 existuje nárast moslimov žijúcich v Európe o viac ako 6 miliónov, čiže tento trend bude pokračovať. Aj v prípade nulovej migrácie sa počet zvýši zo súčasného podielu 4,9 % na 7,4 % európskej populácie. Moslimovia sú prevažne mladí ľudia a majú vo všeobecnosti vyššiu pôrodnosť ako ostatní Európania,“ vysvetľujú svoje odhady vedci z Pew Research Center. Najväčší nárast odhadujú v Nemecku a Švédsku, pretože tieto dve krajiny prijali v utečeneckej kríze najviac žiadateľov o azyl. „Zatiaľ čo nárast moslimov sa očakáva v každom prípade, podiel kresťanov a ateistov bude klesať. Stále ich však bude výrazne viac ako vyznávačov islamského náboženstva,“ dodávajú odborníci. Slovensko však podľa nich čaká len nepatrná zmena v desatinách percent. Expert na islam Jozef Lenč tvrdí, že je to realistický odhad. „Moslimovia sa prispôsobujú európskemu spôsobu života, aj čo sa týka počtu detí. Ovplyvňuje ich zároveň aj politická situácia či nárast extrémizmu,“ tvrdí Lenč.
(Pre zväčšenie rozkliknite)
Eduard Chmelár, politický analytik: Chýba koncepčná politika
- Stále sa bavíme len v rovine, že islam do Európy nepatrí, ale migrácia je fenomén, ktorý prekračuje všetky takéto náboženské obmedzenia. Je to ekonomický a sociálny fenomén, ktorý je spôsobený globalizáciou a klimatickou zmenou. Otázka je, či nás tá migrácia zaskočí živelne, alebo ju budeme vedieť regulovať účinným spôsobom tak, aby nám prípadne pomohla. Chýba koncepčná azylová politika minimálne na tej úrovni ako v Kanade, kde majú vypracované tabuľky – za akých okolností, koho príjmu.
Jozef Lenč, expert na islam: Ľudia sa budú menej báť
- Nárast počtu nemá až taký vplyv na vzťahy medzi ľuďmi. Ovplyvňuje ich politická situácia či nárast extrémizmu, ktorý môže vyvolať obrannú reakciu v moslimskej komunite. Ak bude moslimov viac, môže to byť pre spoločnosť lepšie, lebo budú poznateľnejší, viditeľnejší a reprezentatívnejší a ľudia sa ich budú menej báť ako dnes, keď je komunita zahalená pod rúškom tajomstva a neprávd.
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik: Stále to vyvoláva vášne
- Považujem migráciu do istej miery z bezpečnostného hľadiska za problém, ktorý má viaceré aspekty. Medzi migrantmi je síce veľmi nízke, ale nejaké zastúpenie ľudí, ktorí majú prepojenie na medzinárodný terorizmus. Príchod migrantov vyvoláva vášne u Európanov, čo pomáha nárastu extrémizmu a zhoršeniu bezpečnostnej situácie. Nezvládnutá migrácia je problém, ale predpokladám, že EÚ sa poučila.