Kým však v minulosti do jeho ordinácie prichádzali hlavne starší pacienti, dnes postihujú neurologické ochorenia čoraz viac mladšie ročníky. Dôkazom je aj šokujúce krvácanie do mozgu, ktoré začiatkom septembra postihlo markizáckeho redaktora Borisa Prša (35).
Čím to je, že čoraz mladší ľudia mávajú mozgové príhody?
Zmena spoločenského systému a nové spôsoby života viedli k čiastočnému zhoršeniu civilizačných chorôb. Treba však povedať, že už pred rokom 1989 robil profesor Michal Drobný veľkú štúdiu, ktorá ukázala, že exponovaní pracovníci boli už vtedy omnoho častejšie postihovaní nielen mozgovými príhodami, ale celkovo neurologickými ochoreniami než bežná populácia.
Môžu ľudia aj sami rozpoznať príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody?
Keď človeku oslabne niektorá z končatín, vykrivia sa mu ústa, začne horšie hovoriť alebo sa mu intenzívne točí hlava, treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc! Aj keby sa po vyšetrení ukázalo, že príznaky sú spojené s úplne iným ochorením.
Mozgové príhody sú zákerné najmä preto, že prichádzajú nečakane.
Existujú tri základné druhy cievnych mozgových príhod: nedokrvenie mozgu, krvácanie do mozgu a subarachnoidálne krvácanie do mozgových obalov. Dôsledkami tohto chorobného procesu sú ochrnutie, poškodenie reči, myslenia... Kedysi bola naša snaha zachrániť pacientovi život hoc aj s tým, že bol potom ochrnutý, mal poruchu reči a bol odkázaný na pomoc rodinných príslušníkov. Dnes máme tendenciu včasnou liečbou zabrániť takému stupňu poškodenia, aké bolo v minulosti bežné. Snažíme sa, aby bol pacient aj po mozgovej príhode sebestačný, sám sa vedel umyť, najesť a aby sa vrátil do pracovného procesu.