Fyzik z Univerzity v Campinas má teóriu o čiernych dierach, ktorá naznačuje, že vznik vesmíru nemusel spôsobiť Veľký tresk. Teória veľkého tresku hovorí, že vesmír vznikol zo singularity (nekonečne hustý objem energie), potom sa postupne rozpínal až do podoby, v akej ho poznáme dnes. Namiesto toho Juliano navrhuje teóriu kolapsu a procesu rozpínania, známu ako "Veľký odraz". Jeho teória sa tiež zameriava na to, ako čierne diery fungujú. Pojem singularita sa často používa na opísanie stredu čiernej diery, uvádza Indy 100.
Vo vesmíre sú dva druhy singularity. Jedna z nich je kozmologická singularita alebo Veľký tresk a druhá sa nachádza za horizontom čiernej diery. Fyzik tvrdí, že nie každá čierna diera má singularitu. Nevesova teória predpokladá, že vesmír nevznikol zo singularity, ktorá následne spôsobila explóziu.
Odstránenie singularity alebo Veľkého tresku prenáša vesmír späť do teoretickej fázy kozmológie. V prípade, že by sa singularita nepodieľala na vzniku vesmíru, "Veľký odraz" je podľa fyzika pravdepodobnejší ako Veľký tresk. Ak by na začiatku kozmického času singularita neexistovala, znamenalo by to, že pozostatky kontrakcií z predchádzajúcej fázy môžu byť prítomné aj v súčasnosti a podieľať sa tak na rozpínaní vesmíru naďalej.