Oči ako chladič
Okolie jeho očí zdobia ružové kruhy, čomu vďačí aj za svoj slovenský názov. Lenže tieto „okuliare“ nemá len tak pre parádu! Ak je teplota okolia vysoká, tučniak sa potrebuje schladiť a krv sa mu naženie práve do oblasti očí, kde sa môže pri kontakte s okolitým vzduchom najlepšie ochladiť. A vtedy sa mu aj zvýrazní sýtosť ružových okuliarov.
Rýchli plavci
Na lovy sa vydávajú až 20 km od pobrežia a potopia sa do hĺbky vyše 100 m. Pri naháňaní koristi pod vodou dosahujú rýchlosť až 20 km/h a krídla im slúžia ako pádla.
Dlhoveké
V divočine sa dožívajú 10 až 27 rokov, ale v zajatí až 30 rokov.
Verné
Tučniak si po celý život vystačí s jediným partnerom a každý rok si zakladajú hniezdo na rovnakom mieste. Samica zvyčajne znesie dve vajcia a obaja rodičia sa o ne starajú spoločne 40 dní, kým sa vyliahnu mladé.
Potrava
Keď veľké rybárske lode vylovili väčšinu rýb pri africkom pobreží, museli sa aj tučniaky uskromniť, a tak sa dnes živia prevažne maličkými sardelami. Problém je, že tieto rybky sú málo výživné a majú nízky obsah tuku. Dospelý tučniak denne uloví až 540 g koristi – okrem rýb sú to aj rôzne kôrovce a kalmáre.
Koľko ich je
Čoraz menej. Odhaduje sa, že pred industrializáciou v Afrike žili až 4 milióny, dnes sa ich počet odhaduje do 100-tisíc.
Kde žijú
Je to jediný druh tučniaka, ktorého domovom je teplá Afrika. Žije v 27 kolóniách na 24 ostrovoch pri brehoch Namíbie a Južnej Afriky. Dve kolónie si asi pred tromi desaťročiami založili aj na pevnine pri Kapskom Meste.
Rozmery
Nie je to práve obor. Dorastá do výšky 70 cm a hmotnosti 3,5 kg. A, rovnako ako ostatné tučniaky, nevie lietať.