Bocian si však v ich prípade dáva načas a dôvodom je zlý spermiogram známeho markizáka. Manželom v snahe konečne sa zohnúť nad kolísku s ich vytúženým dieťatkom môžu pomôcť šikovní lekári. Čo Vinczeovci hovoria na tému umelého oplodnenia?
Chúlostivú tému mužskej potencie načal samotný Vincze, ktorý chcel túto tabuizovanú tému dostať viac medzi ľudí a zároveň ochrániť svoju manželku Adelu od nepríjemných otázok. „Kvalita a počet spermií sa u mňa blížia k hranici neplodnosti,“ šokoval na sociálnej sieti markizák s tým, že jeho telo produkuje trikrát menej spermií na mililiter, ako je hraničné minimum.
Bocian má preto dlhšiu štreku za potenciálnymi rodičmi, ktorú by mohli skrátiť odborníci. Tí v laboratóriách bežne vykonávajú umelé oplodnenie v rámci asistovanej reprodukcie. „Je účinná a jednoduchšia ako hormonálna liečba neplodnosti. Ide o metódu, ktorú párom odporúčam,“ povedal Novému Času hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu Martin Petrenko.
Vďaka nemu behá po Slovensku už veľa detí, ktoré napriek veľkej láske svojich rodičov neprišli na svet prirodzenou cestou. A zdá sa, že toto by mohla byť cesta nielen pre Vinczeovcov, ale aj pre ostatné páry, zápasiace s (ne)plodnosťou. „Toto sú už osobné veci, ktoré nemajú pre širšiu spoločnosť význam,“ uviedol Novému Času Viktor. Ak sa však manželia nedočkajú džavotu potomka vďaka bohumilej činnosti, nie je žiadnou hanbou, keď im v sne pomôžu špecialisti s mikroskopom.
Problém zvaný spermie
Martin Petrenko, odborník na asistovanú reprodukciu
V deväťdesiatych rokoch som u nás ‚vyrobil‘ prvých ľudí zo skúmavky. Vtedy bolo v mililitri vzorky 100 miliónov spermií, takmer za tridsať rokov sa to znížilo na hraničnú hodnotu 15 miliónov. A to je len množstvo spermií, ešte tu zohráva úlohu aj ich kvalita. Mnohé sú nekvalitné, s polámanými chvostíkmi, dvojhlavé, zmutované, nehybné.