Príčinou sú obvinenia zo sexuálneho obťažovania, uviedli agentúry DPA a AP. "Levine sa nebude podieľať na nijakých aktivitách Metropolitnej opery vrátane dirigovania plánovaných predstavení v tejto sezóne," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ opery Peter Gelb.
Ďalej avizoval, že opera sa obrátila na bývalého amerického prokurátora Roberta J. Clearyho z advokátskej kancelárie Proskauer Rose, aby preskúmal obvinenia spadajúce do obdobia 60.-80. rokov. "Je to tragédia pre každého, koho život bol ovplyvnený," dodal Gelb.
Denníky New York Times a New York Post cez víkend napísali, že v súčasnosti 74-ročný Levine sexuálne zneužíval troch chlapcov, jedného z nich od jeho 15 rokov. V tomto prípade sa tak malo diať v rokoch 1985-1993, pričom zneužívanie takmer dohnalo v súčasnosti 48-ročného muža k samovražde.
Ďalšie dve obete mali v tom čase 17 rokov. Jednu mal zneužiť, keď bola hráčom na basu v St. Paul Chamber Orchestra, druhá študovala hru na violončelo. New York Times zverejnil podrobnosti z policajnej správy z roku 2016, o ktorej vedelo aj vedenie opery. Levine však vtedy všetky obvinenia poprel.
Levine bol viac ako 40 rokov umeleckým riaditeľom a šéfdirigentom Metropolitnej opery. Na konci sezóny 2015/2016 odišiel kvôli Parkinsonovej chorobe do dôchodku, s touto významnou kultúrnou inštitúciou však naďalej spolupracoval ako emeritný umelecký riaditeľ. Na pódiu sa pritom objavil naposledy iba v sobotu, keď dirigoval Verdiho Rekviem. V Spojených štátoch prebieha rozsiahla diskusia o sexuálnom násilí, ktorú spustili obvinenia voči hollywoodskemu producentovi Harveymu Weinsteinovi. Levine je prvá osobnosť z oblasti klasickej hudby čeliaca takýmto obvineniam.