Dôvody nízkeho počtu či malej pohyblivosti spermií je niekoľko. Mnoho pánov verí na rôzne mýty a fakty, ktoré znižujú ich reprodukčnú schopnosť. Na najzákladnejšie otázky o mužskej neplodnosti odpovedala genetička Iveta Černáková z genetického laboratória ReproGen a Reprogen International, zaoberajúci ich sa programom na podporu mužskej a ženskej plodnosti Fertility Wellness Slovakia.
7 dôležitých faktov o mužskej neplodnosti:
1. S vekom sa znižuje kvalita spermií
Vek nie je jednoznačným indikátorom počtu spermií. Mnohí päťdesiatnici majú lepší spermiogram než muži mladší o 20 rokov. So zvyšujúcim sa vekom muža sa však zhoršuje vnútorná kvalita spermií. Okrem toho starší muži tvoria s väčšou pravdepodobnosťou spermie s chybami v genetickom kóde. Preto je aj u starších pánov nad 50 rokov vyšší výskyt niektorých genetických chorôb s novou poruchou DNA, autizmu a podobne.
2. Môže byť dedičná
Zapríčiňujú ju mnohé faktory, anatomické, hormonálne, genetické, imunologické a iné. Genetické zapríčiňujú až 50 % prípadov. Aj tu však rozlišujeme viaceré kategórie faktorov. Takže na to, aby sme mohli povedať, či neplodnosť páru, muža alebo ženy je podmienená geneticky a či sa môže preniesť do ďalšej generácie, treba uskutočniť genetické vyšetrenie páru, len jeden nestačí.
3. Fajčenie a alkohol ju zhoršujú
Fajčenie veľmi negatívne ovplyvňuje reprodukčné zdravie muža aj ženy. Znižuje počet, pohyblivosť a kvalitu spermií. Zapríčiňuje horšiu kvalitu DNA ako dedičného materiálu v spermiách. Celkovo však nezdravý životný štýl, fajčenie, drogy a obmedzený pohyb zhoršujú šancu na otehotnenie.
4. Časté RTG vyšetrenia môžu uškodiť
Radiácia má celkovo negatívny vplyv na zdravie človeka. Bežné použitie röntgenových vyšetrení však nie je škodlivé za predpokladu, že časť tela s reprodukčnými orgánmi je chránená pred žiarením. Iná je situácia v prípade onkologických chorôb a ich liečby.
5. Netýka sa len žien
Na svete sa s problémom neplodnosti stretáva celkovo 10 až 20 % párov v reprodukčnom veku. V strednej a vo východnej Európe je to podľa štatistiky WHO až 20 %. Podiel ženy a muža na neplodnosti páru je v súčasnosti rovnaký, teda v 40 % prípadov na strane muža, v 40 % prípadov na strane ženy a asi v 20 % prípadov zostávajú príčiny neodhalené. Faktom je, že mužská neplodnosť je najviac zastúpená najmä v strednej a vo východnej Európe. Tu sa s týmto problémom stretáva 50 až 60 % mužov.
6. Nie je nevyliečiteľná
Základom je vyhľadať odbornú pomoc včas a správne diagnostikovať poruchu plodnosti. Vďaka špecializovaným genetickým testom dokážeme liečiť niektoré formy mužskej neplodnosti na základe genetickej výbavy muža podaním hormonálnej liečby.
7. Teplo a mobil ničia spermie
Tvorba spermií trvá 72 - 75 dní a celý proces je náchylný na mnohé faktory vonkajšieho prostredia oveľa viac ako dozrievanie ženského vajíčka. Spermie si vyžadujú teplotu, ktorá je mierne nižšia ako teplota tela. Zvýšená teplota môže byť zapríčinená zápalovými ochoreniami, nosením obtiahnutých nohavíc či spodnej bielizne, teplými sedavými kúpeľmi, častými návštevami sauny alebo termálnych kúpeľov, používaním vyhrievaných autosedačiek. Toto všetko zhoršuje počet, pohyblivosť a vnútornú kvalitu spermií. Podobne negatívny vplyv má aj nosenie mobilu vo vrecku nohavíc.