Parlament pustil prvým čítaním nový zákon o ochrane detí. Opozičná poslankyňa Natália Blahová (43) zo SaS tvrdí, že pri návrhu z dielne ministra Jána Richtera ide o dopredu dohodnutý biznis na tých najzraniteľnejších. Šokujúce na zákone je to, že ho pomáhali
pripravovať manželia Tománkovci z nechválne známeho zariadenia Čistý deň v Galante.
Jednou zo zásadných zmien, ktoré má priniesť novela, je, že sa má vytvoriť nový druh zariadenia z dnešných detských domovov, krízových stredísk a resocializačných stredísk. Z nich má vzniknúť Centrum pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby. „Návrh obsahuje obrovské diery. Mieša rôzne druhy starostlivosti. Dieťa môže samo žiadať o prijatie do centra a, naopak, rodič ho môže do zariadenia len tak dať na základe dohody rodiča a riaditeľa. Je to nebezpečné. Novela smeruje desiatky rokov dozadu naspäť k veľkým detským domovom a neosobným ústavom. No nesmeruje k tomu, aby detí v detských domovoch ubúdalo,“ vyhlásila Blahová, ktorá má aj šokujúci dôvod konania ministerstva.
Ministerstvo práce si podľa nej pripravuje pôdu na zamestnávanie terénnych pracovníkov, ktorých momentálne platí z eurofondov a ktorých musí zamestnávať aj po skončení projektu. „Navyše je tam silný lobing ľudí, ktorí v systéme pracujú a myslia si, že toto je cesta, aby sa do zariadení dostalo viac detí a tým aj viac peňazí,“ doplnila.
Čistý návrh?
Na príprave zákona robili aj manželia Tománkovci, ktorí spravujú zariadenie Čistý deň. To sa „preslávilo“ obvineniami zo sexuálneho zneužívania detí. „Pri predošlej vláde sme sa snažili, aby sa upravil zákon s poznatkami z praxe. Napríklad aj s tým, že treba riešiť sexuálny život klientov, lebo sa nemôžeme tváriť, že neexistuje,“ povedala šéfka zariadenia Zuzana Miková Tománková. Podľa jej slov však už s ministerstvom nespolupracujú. „Vnímajú nás ako mor,“ povedala s tým, že sama s návrhom nesúhlasí. „Sú v nej nastavené pravidlá tak, že môžete vylúčiť prevádzkovateľa na základe toho, že musel v minulosti napríklad pre ťažký rozvod navštíviť psychoterapeuta. To je cesta k účelovému vylúčeniu ľudí, ktorí sú nepohodlní,“ dodala s tým, že návrh podľa nej nevedie k lepšej starostlivosti o deti. „Nevhodnejších ľudí na tvorenie novely si neviem predstaviť a naše ministerstvo sa tvári, že je spokojné. Obrovské centrá, veľa detí, veľa peňazí, málo kontroly,“ reagovala poslankyňa. Čistý deň pritom lámal krk ministrovi Richterovi, za krytie centra sa ho opozícia snažila odvolať v parlamente.
Ministerstvo práce však tvrdí, že na novele robili desiatky organizácii. "Vytvorí sa nová systémová podpora rodinám v krízových situáciách a ich príbuzným, náhradným rodinám, profesionálnym rodinám. Súčasťou návrhu je aj zmena vykonávania resocializačného programu, vrátane sprísnenia podmienok prijatia na tento program. Oblasť resocializácie bola od začiatku priprav v roku 2015 diskutovaná so všetkými resocializacnymi zariadeniami, ktore prejavili záujem. Pokračujúca účelová kritika pani poslankyne vychádza z neznalosti veci," reagoval Richterov hovorca Michal Stuška.
Kauza Čistý deň
- otvoril ju príbeh 14-ročnej Natálie, ktorú mali sexuálne zneužiť
- polícia obvinila dvoch mužov, ktorí v Čistom dni pracovali
- minister práce Ján Richter napriek odporúčaniu akreditačnej komisie zariadenie kryl