Hlavne najmenší od neho očakávajú sladkú odmenu a do okien si kladú čižmičky, aby im ich naplnil rôznymi dobrotami. Tento zvyk je však v histórii pomerne mladý. Historička a etnologička Katarína Nádaská vysvetlila, kedy sa hovorilo, že darčeky nosí dedo Mráz a kedy už chodil Mikuláš!
1947
V mestách chodil Mikuláš, čert a anjel na saniach. Postupne ale tento zvyk zaniká, lebo prichádzajú 50. roky, keď to bolo nahradené tradíciou chodenia deda Mráza, Snehulienky a sobov a organizovali sa posedenia pod jedličkou.
1977
Počas komunistickej éry bol svätý Mikuláš úplne zakázaný a nahradil ho dedo Mráz. Bolo to preto, že v ateistickej ideológii nebolo miesto pre osobu svätého biskupa. Mikuláš navyše bol aj posledný cár, ktorého komunisti s celou rodinou zavraždili. Na Slovensku sa tiež Mikuláš začal „uctievať“ až po páde komunizmu.
1994
Obnovujú sa obchôdzky s Mikulášom, chodí po rodinách a rozdáva balíčky plné sladkostí. Objavuje sa aj nová postava, a to Santa Claus, ktorý je populárny najmä v Amerike.
Prečo sa kladú čižmy do okien
Oslavovaný Mikuláš nie je vymyslená postava. Narodil sa do bohatej kresťanskej gréckej rodiny v meste Patara asi 15. marca 270. Ako biskup Mikuláš z Myry pomáhal kresťanom a na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Jeho najznámejším činom je záchrana troch dcér. V meste žila rodina, ktorej otec prišiel o peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie zarábať ako prostitútky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ho na okno ich domu. To isté urobil aj ďalšiu noc a otec bol zvedavý, kto im pomáha. Na tretí deň si na Mikuláša počkal a poďakoval sa mu. Mikuláš mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil. Odvtedy si deti dávajú do okna čižmičky a čakajú, že im Mikuláš dá sladký darček.